Usługami z zakresu gospodarki odpadami zajmuje się wiele przedsiębiorstw. Oferują często nie tylko skup i sprzedaż surowców wtórnych, ale także odpłatne odebranie i wywóz odpadów. W zakres działań wchodzi skup i sprzedaż, m.in. metali i stopów, różnego rodzaju odpadów, złomu, żeliwa czy makulatury. Warto zapoznać się i skorzystać z tych usług, ponieważ jest to doskonałe ekologiczne, jak i ekonomiczne rozwiązanie.

Czym są surowce wtórne?

Złom i surowce wtórne metali określane przez odpowiednie zarządzenie stanowią odpady oraz złom w postaci:

  • Stali,

  • Żeliwa,

  • Metali: nieżelaznych i stopów,

  • Innych odpadów: składających się ze związków chemicznych metali. Obejmują metale powstałe podczas produkcji i przetwarzania metali w hutach, odlewniach oraz rafineriach na zimno lub gorąco, w procedurach przetwórczych (na zimno) półwyrobów i wyrobów z metalu, w tym metalonośnych otrzymywanych w galwanotechnicznych procesach.

Nie zalicza się do nich natomiast złota, platyny i platynowców, a także ich stopów. Złom metali oznacza natomiast uszkodzone lub zniszczone w czasie użytkowania wyroby metalowe oraz ich elementy, które nie nadają się do dalszej eksploatacji.


Co obejmuje skup surowców wtórnych?


Firmy zajmujące się surowcami wtórnymi zwykle posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności obejmującej odbiór żelaza, stali oraz żeliwa (np. kaloryferów), metali kolorowych i makulatury (papierowej i kartonu). Zajmują się często również skupem palet (małych lub przemysłowych). Do nabywanych metali należą:

 

  • Miedź: np. niesort, milbera, pobiał, wióry. Szczególnie przydatne w produkcji przemysłowych maszyn, kabli, zadaszeń czy instalacji wodociągowych.

  • Mosiądz: np. poprodukcyjny, żółty, pobiał, wężyki,

  • Brąz: magnetyczny lub niemagnetyczny. Wykorzystywany do tworzenia części morskich statków z powodu swojej odporności na korozję, a także w odlewnictwie np. tworzeniu pomników bądź posągów.

  • Cyna: stopowa i czysta,

  • Stal: kwasowa i nierdzewna,

  • Aluminium: profile, felgi, odlew, plastik, wióry, folie. Używany w przemyśle np. wytwarzaniu opakowań, lotnictwie czy motoryzacji.

  • Kable: aluminiowe (wiązki aut), instalacyjne i miedziane,

  • Silniki elektryczne, agregaty, prądnice,  

  • Inne: cynk (wykorzystywany do pokrycia stalowych blach i jako komponent innych stopów), ołów (używany do produkcji amunicji i akumulatorów, stosowany jako uzupełnienie innych stopów) i znal (przydatny w sporządzaniu gaźników do pojazdów oraz elementów do mebli i armatury).

Utylizacja odpadów to często dodatkowa usługa, jaką proponują tego rodzaju firmy, zajmujące się skupem i sprzedażą surowców.

Jakie są ceny surowców wtórnych?

Ceny surowców wtórnych są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od firmy. Zazwyczaj koszty wylicza się za kilogram. Cena złomu stalowego, żeliwa, makulatury, folii czy szkła wynosi ok. 0,46-1 zł za kilogram. Z reguły usługa ważenia wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ceny można jednakże uzgadniać. Stawki zmieniają się jednak na rynku europejskim dość często, dlatego najlepiej potwierdzić ustalone koszty jeszcze telefonicznie.

Zakup lub sprzedaż surowców wtórnych to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, dodatkowo przyjazny środowisku. Sprawdzi się zarówno dla osób, które prowadzą różnego rodzaju hurtownie, huty czy inne przedsiębiorstwa przemysłowe, jak i prywatnych klientów.