Wiele pojedynczych gospodarstw domowych stoi przed koniecznością zmiany sposobu ogrzewania budynku na bardziej ekologiczny. Plany rządowe zakładają, by niemal całkowicie zrezygnować z palenia w piecach węglem kamiennym. Świetną alternatywą dla tego rodzaju opału jest pellet sosnowy. O jego zaletach opowie nam specjalista z firmy Suchodolscy Wood Solution. To jeden z największych dostawców pelettu drzewnego na terenie województwa opolskiego.

Jak powstaje pellet drzewny?

Pellet powstaje z pozostałości po produkcji elementów drewnianych. Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie wycina się lasów tylko po to, by przerobić pozyskane w ten sposób drewno na opał. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu odpadów poprodukcyjnych można niemalże w całości wykorzystać ten cenny surowiec. Do wyrobu pelletu zwykle wykorzystuje się trociny oraz wióry drzewne o drobnej frakcji (poniżej 1 cm). Produkcja takiego paliwa składa się z czterech podstawowych etapów:

  • dosuszenia odpadów drzewnych,

  • zmielenia wysuszonego materiału,

  • jego granulacji,

  • chłodzenia i odpylenia gotowego pelletu.

Firma Suchodolscy Wood Solution dysponuje nowoczesnym i rozbudowanym zapleczem technologicznym, które umożliwia wytworzenie pelletu najwyższej jakości. Następnie opał pakowany jest w worki foliowe, które chronią go przed zawilgoceniem. W takiej postaci trafia do sprzedaży. Firma Suchodolscy Wood Solution specjalizuje się w hurtowej sprzedaży pelletu sosnowego.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Pellet drzewny to paliwo odnawialne, ekologiczne i ekonomiczne. Charakteryzuje je wysoka wartość energetyczna, która oscyluje w granicach 16-20 MJ/kg. Niewiele wyższą wartością energetyczną cechuje się węgiel kamienny. Jednak on, w przeciwieństwie do pelletu sosnowego, przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Jak tłumaczy specjalista z firmy Suchodolscy Wood Solution:

„Spalanie pelletu drzewnego nie powoduje emisji toksycznych gazów do atmosfery. Owszem, podczas tego procesu wydziela się dwutlenek węgla, ale w dużo mniejszej ilości, niż podczas spalania paliw kopalnianych. W dodatku pellet jest bardzo wydajny i łatwy do przechowywania. Nawet jeśli wysypie się z worka, nie pobrudzi ścian i podłogi kotłowni. Jest to paliwo czyste i bezpieczne – dla ludzi i środowiska”.

Ile trzeba zapłacić za tonę pelletu drzewnego? Za opał wysokiej klasy przyjdzie nam zapłacić średnio 1300-1400 zł, choć wiele zależy od regionu i indywidualnego cennika producenta. Dla porównania, tona węgla kamiennego może kosztować nawet 2500 zł. Różnica jest więc znaczna.