W obecnej erze eksploatacji środowiska naturalnego przez nadmierne odpady, recykling surowców wtórnych jest obowiązkiem każdego obywatela. Miejsca, które skupują surowce wtórne, rozwiązują problem narastających odpadów w domach i miejscach pracy. Oferując nawet niewielką opłatę, starają się zachęcić wszystkich nas do dbania o środowisko naturalne. Jakie surowce można oddać do skupu i jakie zalety ma dbanie o segregację odpadów?

Surowce wtórne – co to jest?

Brzmiące znajomo, czasami mogą być przez nas nie do końca poprawnie definiowane. Surowce wtórne wyróżnia możliwość ponownego wykorzystania do różnorodnych zastosowań i określa się je również odpadami ponownego przetworzenia. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Alinex, wpływa to bezpośrednio na stan środowiska, a także w szerokiej perspektywie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w pewnych sferach przemysłu, dzięki dobrom, które można uzyskać po przetworzeniu surowców wtórnych. Recykling obejmuje takie materiały jak:

  • papier, w tym książki, zeszyty i gazety, kartonowe opakowania, plakaty;
  • tworzywa sztuczne, takie jak folie, butelki, nakrętki, puszki;
  • elektrośmieci, czyli przeróżne urządzenia domowego i zewnętrznego użytku, baterie i akumulatory, części urządzeń, takie jak procesory lub karty pamięci
  • szkło - nie tylko białe, ale także kolorowe, butelki i słoiki.

Jakie korzyści przynosi oddanie surowców wtórnych do skupu?

Odróżnienie surowców wtórnych od odpadów zmieszanych jest pierwszym krokiem do ograniczenia wpływu naszych śmieci na środowisko. Wiedza na temat recyklingu jest fundamentalną informacją w XXI wieku, dlatego warto poświęcić czas na zapoznanie się z rodzajami odpadów. Skup surowców wtórnych przynosi bowiem korzyści nie tylko planecie i ogółowi społeczeństwa, ale także każdemu z nas indywidualnie. Oddając posegregowane odpady do skupu, możemy zarobić określone kwoty, zależne od ilości surowców. 

Sytuacją, w której często zbierają się duże ilości takich odpadów, są przeprowadzki lub zmiana siedziby firmy. Szczególnie istotne jest oddawanie do skupu surowców wtórnych elektrośmieci, które są zbudowane z groźnych dla roślin i zwierząt związków chemicznych. Większość firm zajmujących się skupem i sprzedażą odpadów ma do dyspozycji samochody ciężarowe i kontenery, dzięki czemu samodzielnie odbierają surowce od klienta.