Obiekty przemysłowe działające na potrzeby różnych branż pełne są specjalistycznych maszyn oraz innych rozwiązań technologicznych, które mają ogromny wpływ na proces produkcyjny. Niezbędnym elementem, jaki również powinien znaleźć się takich miejscach, są szafy sterownicze odpowiedzialne za prawidłowe działanie całej aparatury procesowej. Dowiedz się więcej na ich temat.

Czym charakteryzują się szafy sterownicze?

Szafa sterownicza stanowi rodzaj konstrukcji, której głównym zadaniem jest zapewnienie bezproblemowych i wysoce optymalnych warunków pracy dla wszystkich urządzeń oraz ich elementów, które znajdują się w danym obiekcie przemysłowym. Szafy sterownicze stosuje się zwykle w przypadku automatyzacji aparatury sterowniczej i rozdzielczej, sygnalizacji oraz przekaźników. Jeżeli chodzi o rodzaj montażu szafy sterowniczej, to może ona przyjąć zarówno formę konstrukcji wiszącej, jak i wolnostojącej czy też przyściennej. Co więcej może ona znajdować się nie tylko wewnątrz danego obiektu, ale również po jej zewnętrznej stronie. W zależności od potrzeb danego zakładu standardowa szafa sterownicza powinna składać się z takich elementów jak:

  • aparatura elektryczna — są to między innymi elementy w postaci rozdzielaczy, urządzeń pomiarowych, zabezpieczających oraz przepięciowo-łączeniowych;
  • aparatura elektroniczna — w tym przypadku elementy, które do niej należą obejmują między innymi system sygnalizacyjny, sterowniczy, komunikacyjny oraz pomiarowy.

Poza wyżej wymienionymi elementami wysokiej klasy szafa sterownicza może być wyposażona również w dodatkowe elementy takie jak klimatyzacja, oświetlenie czy wentylacja. Z kolei jeżeli chodzi o obudowę, to w zależności od zakładu, w jakim się ona znajdzie, może być stworzona z blachy stalowej, nierdzewnej i kwasoodpornej. Warto również zaznaczy,  iż tego typu szafy mogą zostać wyposażone w termoizolację oraz drzwi w wersji pełnej lub przejrzystej. Wysokiej klasy szafy sterownicze znajdziemy w ofercie firmy JS Integral sp. z o.o z Zielonej Góry, która działa już na rynku od przeszło 40 lat.

Gdzie i w jakim celu stosuje się szafy sterownicze?

Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, szafy sterownicze znajdują zastosowanie w wielu rodzajach zakładów przemysłowych (wśród których możemy wymienić między innymi huty czy kopalnie), jak również w przemyśle energetycznym. Poza tym możemy je zastosować także w wielu typach obiektów użyteczności publicznej, wielokondygnacyjnych obiektach mieszkalnych czy domach jednorodzinnych. Szafy sterownicze stosuje się przede wszystkim do rozdzielania energii elektrycznej oraz ochrony urządzeń w przypadku wystąpienia zwarcia lub przepięcia, a także do sterowania różnych sprzętów (np. pomp lub klimatyzatorów) czy też do pełnego zautomatyzowania, a także sterowania procesami produkcyjnymi na terenie zakładów przemysłowych.