Nitowanie jest jednym z procesów polegających na trwałym łączeniu dwóch materiałów, najczęściej metalowych za pomocą nitu. Wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu, wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie sprawdzają się techniki spawania. Nitowane przeprowadza się za pomocą nitownicy. W tym artykule poznasz rozbudowaną ofertę nitów i nitownic sprawdzonej firmy EWIP Zbigniew Liszczyk i dowiesz się do jakich prac warto je stosować.
Jak przebiega proces nitowania?
Pomimo faktu, iż współczesny przemysł bardzo chętnie stosuje do spajania różnych materiałów spawania, to nie wszędzie jest ono wskazane z różnych względów. Dobrą alternatywą w wielu przypadkach okazuje się nitowanie, do którego potrzeba jest nitownica i nity. W ofercie firmy EWIP Centrum zamocowań Zbigniew Liszczyk znajduje się bardzo szeroki wybór różnorodnych sprzętów, począwszy od nitownic ręcznych, poprzez pneumatyczne, a skoczywszy na elektrycznych. Wyróżnia się również bardzo różnorodne nity, które są dedykowane do różnych rodzajów materiałów i ich grubości. Nitowanie polega na trwałym łączeniu dwóch materiałów, za pomocą nitów. Powstałe łączenie jest nierozerwalne i bardzo trwałe. W dawnych czasach, kiedy jeszcze nie były znane nitownice proces notowania odbywał się przy użyciu wiertarki i młotka. Było to niezwykle pracochłonne zajęcie, które wymagało użycia siły, przygotowania otworu, umieszczenia w nim nitu, następnie rozklepaniu go młotkiem, w ten sposób, aby powstało trwałe połączenie dwóch płaszczyzn.
Jakie rodzaje nitów i nitownic się wyróżnia?
Nitowanie za pomocą nitownicy ręcznej trwa zaledwie kilka chwil, wymaga jednak użycia siły i przy konieczności nitowania dużej ilości materiałów będzie to męczące zadanie. Do wcześniej wywierconego otworu należy włożyć nit, a następnie zakuć go zaciskając dźwignię. Nitownice pneumatyczne wymagają połączenia z kompresorem powietrza. Ich zaletą jest brak konieczności używania siły przez operatora oraz szybka wydajność pracy. Mają zastosowanie w przemyśle i zaawansowanych warsztatach produkcyjnych. Do pracy w terenie lub do użytku domowego dobrym rozwiązaniem może okazać się może nitownica elektryczna na akumulator lub do podłączenia do prądu. Pozwala na szybka pracę i można ją do niej dopasować bardzo różnorodne rodzaje nitów.
Wybierając nitownicę należy najpierw wziąć pod uwagę jaki rodzaj nitów będziemy używać i do jakich zastosowań. Można wybrać urządzenie dedykowane tylko do jednego rodzaju nitów lub uniwersalne. Klasyczny nit składa się z główki, szyjki i zakuwki, jednakże coraz bardziej popularne stają się nity zrywalne, nazywane inaczej rurkowymi. Inne rodzaje nitów dostępnych w ofercie firmy EWIP Centrum zamocowań Zbigniew Liszczyk z Kielc, różnią się rodzajem główki oraz przekrojem trzonka. Można je podzielić ze względu na zastosowania, na nity: standardowe, zamknięte, otwarte, rozwidlone, szczelne, rozprężne, wpuszczane, zrywalne, klepane oraz nitonakrętki. Ponadto, w ofercie firmy EWIP znajdują się także: kołki do pustych przestrzeni, kotwy wbijane, łączniki rozporowe, różne wkręty, wiertła czy końcówki wkrętarek.