Holenderskie szklarnie słyną z innowacji i wspaniałych efektów, jakie przynosi hodowla roślin z pomocą tych obiektów. Nic więc dziwnego, że zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy są cenionym rozwiązaniem. Zobacz, jak przebiega budowa szklarni holenderskiej krok po kroku i komu warto zlecić to zadanie. Poznaj innowacyjne technologie, które usprawnią Twoją hodowlę.

Czym są szklarnie i w jakim celu się je buduje?

Klasyczna szklarnia to budowla wykonana z konstrukcji stalowych i  pokryta w całości szkłem – zarówno jej ściany, jak i dachy wykonane są z tego surowca. Istnieją także szklarnie, w których zastosowano płyty wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego – poliwęglanu, jednak konstrukcje te są dużo mniej solidne niż klasyczne ciepłownie ze szkła.

Zadaniem szklarni jest wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu do uprawy roślin, zwłaszcza tych ciepłolubnych. Zabudowa taka pozwala na utrzymanie w jej wnętrzu odpowiedniej dla uprawy temperatury i wilgotności, jednocześnie dzięki zastosowaniu szkła jako materiału budulcowego dla ścian i sufitów nie blokuje ona roślinom dostępu do światła naturalnego.

Najczęstszymi zastosowaniami szklarni są:

  • uprawy roślin ozdobnych lub jadalnych ciepłolubnych w klimacie umiarkowanym,
  • uprawy w klimacie umiarkowanym roślin z klimatu tropikalnego (ogrody botaniczne),
  • całorocznej uprawy warzyw, roślin ozdobnych oraz ich sadzonek i rozsad w gospodarstwach ogrodniczych,
  • upraw doświadczalnych w zakładach hodowli roślin.

Szklarnie holenderskie i ich zalety

Z najlepszych szklarni słynie Holandia, gdzie hodowla roślin ozdobnych, warzyw i owoców jest bardzo popularna i opłacalna. Nic więc dziwnego, że szklarnie holenderskie, stały się marzeniem każdego hodowcy.

Marzenie to jest teraz realne dzięki firmie Profesional Andrzej Nowak, oferującej nie tylko produkcję, ale również montaż szklarni holenderskich z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych. Co więcej, w ofercie firmy znajdziemy także remonty, przebudowy  oraz serwis szklarni holenderskich, co daje nam pełne zabezpieczenie.

Jakie technologie stosuje się w szklarniach holenderskich?

Przede wszystkim, by szklarnia w pełni spełniała nasze oczekiwania, należy powierzyć jej projektowanie, wykonawstwo oraz montaż firmie, która specjalizuje się w produkcji szklarni holenderskich. W ten sposób zyskujemy pewność, że zarówno fundamenty, posadzki, jak i sama budowla będą wykonane w pełni profesjonalnie. Co więcej, firmy zajmujące się budową szklarni holenderskich oferują także szereg nowoczesnych technologii, takich jak kurtyny cieniujące czy montaż instalacji centralnego ogrzewania.

Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań jakość naszych hodowli może ulec znacznej poprawie, a kaszty związanie z ogrzewaniem znacznie się obniżyć.