Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia PPOŻ z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Mimo że wielu osobom wydaje się ono zbędne, to jednak jest bardzo potrzebne i ważne, bowiem dzięki niemu pracownicy zdobywają najważniejsze informacje o zasadach, dzięki którym mogą czuć się bezpiecznie w miejscu pracy. Natomiast gdy zdarzy się jakieś niebezpieczeństwo, to będą wiedzieli jak zareagować i tym samym ochronić swoje zdrowie, czy chociażby życie. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź to!

Kto zajmuje się przeprowadzaniem szkolenia PPOŻ?

Organizacja szkolenia PPOŻ to obowiązek każdego pracodawcy. Najczęściej korzystają oni z usług firm, które specjalizują się w organizacji takich szkoleń, bowiem jest to najlepsze rozwiązanie - w ten sposób można zaoszczędzić wiele czasu. Zgodnie z przepisami przeprowadzeniem szkoleń przeciwpożarowych mogą zajmować się osoby, które mają kwalifikacje inspektora ochrony przeciwpożarowej, specjalisty ochrony przeciwpożarowej, tytuł technika pożarnictwa lub tytuł inżyniera pożarnictwa. Jedną z firm działających na polskim rynku, która zajmuje się szkoleniami PPOŻ jest Poż-Ekspert z Bydgoszczy (województwo kujawsko-pomorskie).

Jak przebiega szkolenie PPOŻ?

Podczas szkolenia PPOŻ pracownicy dowiadują się wszelkich najważniejszych rzeczy, dzięki którym będą wiedzieli, co robić, gdy wybuchnie pożar lub pojawi się inne niebezpieczeństwo. Na szkoleniu uczestnicy uzyskają odpowiedzi na trzy najważniejsze pytania takie jak:

  • w jaki sposób poinformować służby i wezwać pomoc?
  • o czym trzeba pamiętać przed opuszczeniem obiektu?
  • jakie są najważniejsze zasady sprawnej ewakuacji?

W przepisach możemy znaleźć informację, że każda firma powinna być wyposażona w niezbędny sprzęt, który być może uratuje komuś życie. Jest to oczywiście sprzęt ratowniczy oraz sprzęt pożarniczy. Obowiązkiem pracodawcy jest też dopilnowanie, aby wszyscy pracownicy znali przepisy przeciwpożarowe.

Szkolenie PPOŻ a przepisy prawa

Wszyscy zainteresowani powinni zapoznać się z ustawą ppoż z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, w której można znaleźć wszelkie najważniejsze informacje dotyczące zasad ochrony przeciwpożarowej.

Podsumowując, niestety wielu osobom wydaje się, że szkolenie PPOŻ to jedynie wymóg prawny i nic więcej. Nie do końca tak jest, ponieważ pożar to zjawisko, które może powstać wszędzie - także w zakładzie pracy, dlatego też wszyscy pracownicy (jak i również pracodawca) muszą doskonale wiedzieć, jak reagować, gdy wydarzy się taka sytuacja.