Stal to jeden z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych w inżynierii materiałów. Wytwarza się z niej wiele przedmiotów użytkowych, części do maszyn, elementy konstrukcji stosowanych w budownictwie. Poddawana jest zarówno obróbce termicznej oraz spawaniu. Ale nie tylko. By stalowe elementy były estetyczne i dobrze się prezentowały są poddawane także szlifowaniu i polerowaniu.

Polerowanie stali nierdzewnej

Do polerowania stali najczęściej używa się krążków z bawełną lub filcem, które można stosować przy polerowaniu na sucho, a także na mokro (tu dodatkowo stosuje się pasty ścierne). Najważniejsze przy polerowaniu jest to, by pamiętać o tym, by nie dociskać materiału do polerki zbyt mocno i  aby obroty nie były zbyt duże. W przeciwnym razie mogą pojawić się na polerowanej powierzchni przypalenia oraz przebarwienia. Obecnie wiele firm, między innymi Italinox Polska, która oferuje do sprzedaży rury polerowane i szlifowane, stosuje elektrochemiczne polerowanie stali nierdzewnej, dzięki czemu obrabiany przedmiot ma zabezpieczoną całą powierzchnię i posiada estetyczny, a czasem wręcz dekoracyjny wygląd. Z pomocą tej techniki obrabia się powierzchnie przedmiotów i komponentów stosowanych w przemyśle mleczarskim, spożywczym, farmaceutycznych czy też przy produkcji narzędzi chirurgicznych. Elektrochemiczne polerowanie jest  o wiele tańsze niż mechaniczne. Nadaje połysk i równomierność koloru podobnie jak na wypolerowanym chromie. Dzięki niemu można uzyskać świetne właściwości antykorozyjne na obrabianym materiale, który dodatkowo łatwiej umyć i utrzymać w czystości.

Szlifowanie stali nierdzewnej  - sposoby obróbki

Przy szlifowaniu stali nierdzewnej należy trzymać się kilku bardzo ważnych zasad. Przede wszystkim nie można stosować materiałów, które były używane wcześniej podczas obróbki stali niestopowej. Należy korzystać tylko z materiałów syntetycznych, które nie zawierają cząsteczek minerałów powodujących korozję międzykrystaliczną. Najczęściej stosuje się cyrkon oraz tlenek aluminium. Stal nierdzewną można obrabiać ściernicami listkowymi, które są przeznaczone do pracy z czołem i obwodem narzędzia. Można nimi obrabiać przedmioty o prostych i złożonych kształtach. Mniej skuteczne od ściernic listkowych są ściernice fibrowe. Są elastyczne i nadają się do wykańczania spoin i trudno dostępnych miejsc. Stal nierdzewną można obrabiać również przy pomocy taśm bezkońcowych, które są montowane na szlifierkach stacjonarnych, taśmowych ręcznych albo na specjalnych przystawkach. Najczęściej stosowane są do szlifowania przedmiotów, w których liczy się efekt wizualny. Z kolei stosowanie włóknin szlifierskich jest niezwykle przydatne podczas szlifowania z pomocą płynów obróbkowych. To nowy, trójwymiarowy wyrób szlifierski, który wykonany jest z włókien syntetycznych.

Szlifowanie i polerowanie stali nierdzewnej pozwala na uzyskanie pełni blasku oraz estetycznego i ładnego wyglądu obrabianego przedmiotu.