Tachografy są urządzeniami, które na pewno zna każda osoba będąca zawodowym kierowcą. Te urządzenia mają za zadanie monitorować czas pracy kierowców, dzięki temu nie pracują oni dłużej, niż powinni, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak działają te urządzenia pomiarowe i czy są obowiązkowe dla każdego kierowcy zawodowego? Sprawdź!

Tachograf - jak działa?

Tachografy są urządzeniami, których funkcją jest pomiar czasu pracy, ale także pomiar prędkości. W trakcie jazdy tachograf rejestruje więc prędkość, trasę i czas jazdy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tachografów: analogowe i cyfrowe.

Tachografy analogowe rejestrują dane na specjalnych dyskach wykonanych z papieru. Obecnie są rzadziej wykorzystywane, ponieważ są to proste urządzenia, bardziej podatne na fałszerstwo.

Tachografy cyfrowe zapisują dany na chipie. Dane mogą być następnie zapisywane na karcie pamięci czy innym nośniku danych. Do ich działania potrzebne są karty elektroniczne.

Jak mówi nam ekspert firmy Tach-Wag, tachografy zostały powszechnie wprowadzone jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Są one obowiązkowe w całej Unii Europejskiej od 1985 roku, rozwiązanie to stosowane jest także w wielu innych państwach. Urządzenia te muszą pochodzić z legalnego źródła, a zapisane dane muszą być przechowywane w prawidłowy sposób. Za niestosownie tachografów albo fałszowanie danych grożą bardzo poważne kary finansowe.

Są jednak wyjątki, nie wszystkie pojazdy, które wykorzystywane są w celach transportowych, muszą mieć tachograf.

Czy tachografy są obowiązkowe?

Czy każdy pojazd musi być wyposażony w tachograf? Nie! Tachografy nie są obowiązkowe w każdej sytuacji. Większość osób myśli, że wszyscy kierowcy zawodowi są objęci pomiarem czasu. Nie jest to jednak do końca prawda, tachometry nie są konieczne wszędzie. Jakie pojazdy są zwolnione z ich użytkowania?

Pomiar czasu pracy kierowcy nie jest wymagany wtedy, kiedy pojazd przeznaczony jest do przewozu rzeczy, których łączna masa rzeczywista wynosi mniej niż 3,5 tony. Inną grupą pojazdów, które z tachografów są zwolnione, są pojazdy przeznaczone do przewozu nie więcej niż 9 osób.

Z konieczności posiadania urządzenia rejestrującego czas pracy są także pojazdy przewożące osoby na liniach regularnych, których długość nie przekracza 50 km, pojazdy pomocy drogowej, samochody szkół nauki jazdy oraz pojazdy wchodzące w skład sił zbrojnych.

Tachografy znacznie poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jednak jak widać, nie zawsze ich stosowanie jest konieczne.