Rosnące ceny prądu sprawiają, że poszukujemy nowych sposobów na załatanie domowego budżetu. A może by tak czerpać energię ze słońca? Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne zdecydowanie się opłaca. Kosztów montażu wcale nie musimy pokrywać w całości z własnej kieszeni. Jako że fotowoltaika to system zeroemisyjny, możemy skorzystać z programów dofinansowujących, które wspierają walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele, nazywane również bateriami słonecznymi. Zamieniają one energię słoneczną w elektryczną, dzięki czemu powstaje prąd stały. Za pośrednictwem tzw. inwertera jest on przekształcany na prąd przemienny, który jest zgodny z parametrami sieci publicznej. Używa się go do podgrzewania wody, zasilania domowych urządzeń, a także systemu oświetleniowego. Wydajność paneli jest na tyle wysoka, że pozwalają na pokrycie znacznej części zapotrzebowania na energię przeciętnej polskiej rodziny. Instalacja fotowoltaiczna nie dość, że redukuje wysokość rachunków za prąd, to jeszcze pozwala odsprzedać jego nadwyżkę dla najbliższego zakładu energetycznego. Jest ona zwracana w okresie jesienno-zimowym, kiedy to z powodu większego zachmurzenia, panele produkują mniej energii.

Panele fotowoltaiczne odznaczają się wysoką żywotnością, a ich wydajność uzależniona jest głównie od miejsca montażu. Chociaż posiadają 25-letnią gwarancję, w większości przypadków działają bez zarzutu znacznie dłużej. Swą wytrzymałość zawdzięczają prostej i solidnej konstrukcji, która pozbawiona jest delikatnych elektronicznych elementów. Jeśli zostaną zainstalowane poprawnie i nie będą narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe, z pewnością nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym.

Bezproblemowy montaż instalacji fotowoltaicznej

Panele, ze względu na konieczność dostępu do promieni słonecznych, umieszcza się głównie na dachach budynków. Powinny być one skierowane w kierunku południowym, aby zapewnić systemowi maksymalną wydajność. Rozmiar i moc paneli należy zawsze dostosować do potrzeb gospodarstwa. Dlatego też montaż instalacji fotowoltaicznej warto zlecić fachowcom jak Targen Energia Tomasz Kapałka. Warto wiedzieć, że panele w żaden sposób nie naruszają konstrukcji dachu, więc nie potrzeba przeprowadzać żadnych dodatkowych prac budowlanych. Jest to możliwe dzięki odpowiednim uchwytom, które dostosowują się do pokrycia dachowego.

Instalacja fotowoltaiczna a ochrona środowiska

Instalacja fotowoltaiczna przynosi korzyści nie tylko domownikom, ale również całemu środowisku. Panele do produkcji energii potrzebują jedynie promieni słonecznych, dlatego nie wytwarzają dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów. Z tego powodu określa się je jako urządzenia niskoemisyjne. Co więcej, nie  generują też żadnych odpadów, nie licząc procesu ich powstawania  i złomowania. Wszystkie te ekologiczne zalety sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna jest dofinansowana zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. Środki z dotacji mogą  pokryć nawet do 90% kosztów inwestycji.

Zapraszamy do współpracy z firmą Targen Energia! Znajdziesz ich w Tarnowie w województwie małopolskim. Zajmują się projektowaniem, montażem oraz serwisem instalacji fotowoltaicznej. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać Twoje oczekiwania. Skontaktuj się z nimi w celu ustalenia szczegółów współpracy.