Tworzywa sztuczne są obecnie coraz powszechniej wykorzystywane, ponieważ cechuje je solidność i szeroka możliwość zastosowania. Zapotrzebowanie na nie wyrażają m.in. branża chemiczna, przetwórcza i budowlana. Komponenty z tworzyw sztucznych wykorzystywane w przemyśle produkowane są dzięki zastosowaniu wtryskarek. Na czym dokładnie polega ten proces? Jakie są jego główne zalety? Dowiesz się tego wszystkiego z niniejszego artykułu.

Na czym polega wtryskiwanie tworzyw sztucznych?

Metoda wtryskiwania tworzyw sztucznych znana była już w XIX w. Jednak przebieg tego procesu obecnie wygląda zupełnie inaczej – głównie za sprawą wykorzystywania do tego nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. Komputeryzacja znacząco ułatwiła i usprawniła zarówno proces projektowania, jak i produkcji.

W procesie produkcji wykorzystywane są wtryskarki. Fragmenty materiału, z którego ma powstać finalny produkt, wkładane są do cylindra wytwarzającego wysoką temperaturę. W wyniku jej oddziaływania tworzywo sztuczne zaczyna się topić i staje się plastyczne, co pozwala na jego wtryskiwanie do formy. Po ochłodzeniu powstaje tzw. wypraska, czyli produkt w oczekiwanym kształcie.

Cały proces sterowany jest przez komputery. Dzięki nim można zaprogramować dane produktu finalnego. Uruchomienie wtryskarek pozwala na wyprodukowanie dowolnej ilości elementów z tworzywa sztucznego o identycznych parametrach – wyjaśnia pracownik firmy LCS Sp. z o.o.

Zalety procesu wtryskiwania tworzyw sztucznych

Prace realizowane we wtryskowni wykonywane są zawsze we współpracy z narzędziownią. Oznacza to, że niemożliwe jest rozpoczęcie produkcji seryjnej bez wcześniejszych prac koncepcyjnych i projektowych. Błędy pomiarowe, które nie zostałyby wykryte na etapie prób i testów doprowadziłby bowiem do tego, że cała seria gotowych produktów zostałaby odrzucona przez klienta.

Sam proces wtryskiwania tworzyw sztucznych umożliwia stworzenie nawet najbardziej skomplikowanych komponentów  w dużej ilości bez obaw, że każdy produkt będzie miał różne parametry. W jednym procesie technologicznym powstaje cała seria identycznych komponentów. Po stworzeniu formy możliwe jest wtryskiwanie do niej tworzywa sztucznego dowolną ilość razy. Gotowy produkt nie wymaga przy tym dodatkowych obróbek. Dzięki temu jest to stosunkowo tania metoda wytwarzania komponentów dla przemysłu chemicznego przetwórczego i budowlanego – mówi pracownik LCS Sp. z o.o. z Gdańska.

Niewątpliwą zaletą metody wtryskiwania jest możliwość pełnej automatyzacji procesu. Redukuje to do minimum ryzyko błędów popełnionych przez człowieka zarówno jeśli chodzi o parametry produktu, jak i prawidłowość przebiegu całego procesu.

Wykorzystując w procesie wtryskiwania maszyny o sile zamknięcia 400 – 1600 kN i gramaturze wtrysku 130– 380 g można spodziewać się efektów w postaci produktów wysokiej jakości. Niezwykle istotne jest więc jakim parkiem maszynowym dysponuje firma, produkująca elementy z tworzyw sztucznych – podkreśla pracownik LCS Sp. z o.o.