Termoformowanie jest procesem ściśle związanym z obróbką tworzyw sztucznych. Wyroby plastikowe stosowane są każdego dnia, dlatego ich produkcja jest mocno rozwinięta. Proces polegający na wytwarzaniu produktów z tworzyw sztucznych wymaga stosowania właściwych urządzeń oraz specjalnych form. Jest to dość niedroga metoda pozwalająca ukształtować plastik do wybranej postaci. Sprawdź, czym dokładnie wyróżnia się ta technika.

Termoformowanie – na czym polega?

W trakcie przekształcania plastiku w pożądaną formę to parametr taki jak wysoka temperatura jest najistotniejszy. Bez udziału silnego podgrzewania materiału modelowanie tworzyw sztucznych nie byłoby możliwe. Dlatego też termoformowanie wykorzystuje temperatury na tyle wysokie, że osiągane są wartości powyżej granicy plastyczności materiału. Dzięki temu możliwe jest odciśnięcie tworzywa w formie lub na tak zwanym kopycie. Do tej metody stosowane jest także podciśnienie i specjalne warunki próżniowe. Należy wiedzieć, że jasne materiały wymagają dłuższego podgrzewania, ponieważ wolniej pochłaniają promieniowanie wynikające z działania podczerwieni. Natomiast w sytuacji, gdy formowane jest czarne tworzywo sztuczne, niepotrzebne jest jego długie nagrzewanie. Oczywiście podgrzewanie plastiku jest także uzależnione od jego rodzaju i grubości.

Dlaczego termoformowanie jest popularnie stosowane?

Okazuje się, że metodę tą stosuje się w zarówno w produkcji masowej, jak i w trakcie wytwarzania pojedynczych sztuk. Dlatego do jednej zalet tej techniki można zaliczyć niskie koszty wyrabiania matryc, które kształtują końcowy wyrób. Dodatkowo można wyróżnić zwiększenie produktywności w znacznym stopniu poprzez stosowanie form wielokrotnego użytku. Proces termoformowania umożliwia wyprodukować przedmioty o nietypowych rozmiarach. Dzięki temu wyroby plastikowe mogą mieć niestandardowe wymiary lub grubość. Co więcej, ta metoda pomaga dobrać stosowny rodzaj polimeru, który wymaga tłoczenia. W związku z dużą ilością możliwości warto wykorzystać wiedzę i umiejętności przedsiębiorstw zajmujących się produkcją tego typu. Dlatego firma Burdziąg poleca swoje usługi w związku z produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych. Zwłaszcza gdy wymagane jest stosowanie metody termoformowania.

Próżniowy proces obrabiania plastiku

Termoformowanie wykorzystujące specyficzne warunki panujące w próżni. Przede wszystkim stosowane jest tłoczenie zwane pozytywnym i negatywnym. Pierwsze formowanie bazuje na produkcji przedmiotów mających największą ilość polimerów na swym spodzie. Dzięki temu ściana w tym miejscu jest grubsza, z kolei po bokach — zdecydowanie cieńsza. Natomiast metoda wykorzystująca tłoczenie negatywne pozwala uzyskać wyroby wyglądające zupełnie odwrotnie. Oznacza to, że największa ilość plastiku znajduje się na krawędzi przedmiotu. Należy wiedzieć, że wiele przedsiębiorstw wykorzystuje do termoformowania próżniowego surowce takie jak: kopolimer ABS, polistyren PS, polipropylen PP,  a nawet twardy PVC. W związku z tym jest to stosunkowo wydajny i efektywny proces produkcyjny wyrobów plastikowych.