Metoda formowania wtryskowego to popularna technologia, wykorzystywana w przetwórstwie tworzyw sztucznych. W uproszczeniu polegająca na wtłoczeniu pod ciśnieniem płynnej mieszanki do specjalnie przygotowanej formy. Technologia wtrysku swoje początki ma w XX wieku. Kiedy stosuje się tego typu metodę? Firma Graform  specjalizuje się w produkcji detali tą metodą.

Formowanie wtryskowe — co to ? 

Około 1960 roku powstała pierwsza wtryskarka ślimakowa, która wykorzystywana jest aż do dzisiaj. Od tego czasu rozwój produkcji wtryskowej bardzo postępuje, ponadto rozwija się w kierunku udoskonalania urządzeń w celu  większej wydajności.

Formowanie wtryskowe z tworzyw sztucznych jest obecnie jedną z lepszych metod produkcji  elementów z termoplastycznych tworzyw. Bardzo chętnie korzystają z niej producenci podzespołów dla branży motoryzacyjnej, lotniczej czy przemysłowej - informuje pracownik firmy Graform.  Powstanie detalu w wyniku formowania wtryskowego nie jest wymagające. Technika polega na wtłaczaniu przy pomocy urządzenia plastycznego, ciepłego tworzywa sztucznego do formy, w której następnie tworzywo ostyga i tworzy tzw. wypraskę.

Etapy powstawania wyprasek

Pierwszy etap to ogrzewanie i upłynnianie tworzywa, które początkowo ma formę granulatu. Kolejno następuje wtrysk już upłynnionego granulatu do formy, potem  studzenie w odpowiedniej temperaturze oraz otwarcie i opróżnienie formy.  Do wtryskarki poprzez lej wprowadzane jest tworzywo. Wewnątrz cylindra znajduje się ślimak, który przesuwa granulat. Pod wpływem ciepła oraz tarcia granulat przekształca się w plastyczną masę. Następnie poprzez dyszę tworzywo wprowadzane jest do formy wtryskowej, która nadaje kształt wyprasce.

Wtryskiwanie ma swoje plusy i minusy. Główną zaletą to dokładne wypełnianie formy przez płynną mieszankę polimerów. Wtedy możliwe jest tworzenie nawet bardzo skomplikowanych kształtów o dużej liczbie detali. Firma Graform posiada ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, dzięki temu jest liderem na rynku w wytwarzaniu trudnych technicznych wyrobów. Wytwarzane są produkty takie jak elementy układu chłodzenia, obudowy czy elementy kokpitu samochodu.