Jedną spośród wielu metod badań nieniszczących w trudnodostępnych miejscach są ultradźwiękowe pomiary grubości. Znajdują zastosowanie w badaniu elementów z różnych surowców, od metalowych po kompozytowe czy tworzyw sztucznych. W zakładach przemysłowych czy wodociągowych są nieocenioną pomocą w badaniu elementów, do których można dostać się tylko z jednej strony. Na tę usługę można liczyć w Laboratorium Badań Nieniszczących Spawtest.

Na czym polega wykorzystanie fal do pomiarów?

Badania nieniszczące służą do wykrycia nieciągłości w danym materiale lub złączu. Są one często wykorzystywane w procesie produkcyjnym i w kontroli stanu technicznego urządzeń, ze względu na wymagania bezpieczeństwa. Ich istotą jest to, że nie wpływają na zmianę właściwości obiektów, które są za ich pomocą sprawdzane. Mogą służyć też do wykonywania obliczeń i jedną z metod NDT są ultradźwiękowe pomiary grubości. Wykonuje się je z wykorzystaniem podłużnych fal ultradźwiękowych, a ich czas przejścia przez dany obiekt wskazuje, jaką posiada on grubość. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku, gdy przedmiot posiada tylko jednostronne dojście. Dzięki temu, że pomiar jest możliwy z użyciem dostępu liniowego, jest polecany do trudnodostępnych miejsc, a w niektórych przypadkach przy zastosowaniu głowic, nawet do badania elementów gorących. Materiały, jakie można badać w ten sposób to nie tylko metal, ale też tworzywa sztuczne, guma, szkło, kompozyty, czy włókna szklane.

Gdzie sprawdzą się ultradźwiękowe pomiary grubości?

Badania grubości wykonana przez Laboratorium Badań Nieniszczących Spawtest są szeroko wykorzystywane w badaniu grubości ścianek:

  • rur i rurociągów;

  • płyt;

  • odlewów;

  • blach;

  • zbiorników.

Ta metoda jest stosowana np. w zakładach przemysłowych do kontroli, czy nie powstały ubytki spowodowane korozją. Można również sprawdzić, czy towar dostarczony od producenta np. blacha, posiada deklarowane parametry. Badania ultradźwiękowe mogą być łączone również z innymi np. objętości falami radiowymi, dzięki czemu można otrzymać całościową diagnozę.