W dzisiejszych czasach możemy niemal na każdym kroku zetknąć się z tworzywami sztucznymi. Ze względu na swoje właściwości są one wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. W ich wytwarzaniu ważną rolę odgrywa obróbka, czym zajmuje się między innymi firma Artech. Dzięki temu procesowi tworzywa sztuczne mogą odpowiednio spełniać swoją funkcję. Zastanówmy się zatem, na czym to polega. 

Czym są tworzywa sztuczne?

Tworzywami sztucznymi nazywamy całą grupę materiałów zawierających polimery syntetyczne lub zmodyfikowane polimery naturalne. Potocznie nazywa się je po prostu ,,plastikiem’’. Nazwa odnosi się do plastyczności tworzywa i jego podatności na formowanie – pochodzi bowiem od greckiego słowa ,,plastikos’’. Materiały te powszechnie stosowane są w wielu branżach. Znajdziemy je w sklepach odzieżowych i spożywczych, w szkołach, w szpitalach, w samochodach, a także w prywatnych domach. Ogrom możliwości ich wykorzystania wynika jednak z licznych zalet tworzyw sztucznych. Mowa tu m.in. o korzystnych właściwościach termo- i elektroizolacyjnych, o odporności na korozję i łatwej obróbce. 

Na czym polega obróbka tworzyw sztucznych?

Jak zostało wspomniane, bez obróbki tworzywa sztuczne nie mogłyby właściwie wypełniać swoich zadań. Proces ten nadaje materiałowi pożądany kształt, łączy ze sobą poszczególne elementy, zapewnia gładkie wykończenie. Wyróżniamy jednak kilka metod obróbki, a wszystkie z nich oferuje wspomniana firma Artech z Poznania. Są to: 

  • Cięcie na wymiar – przeprowadzane za pomocą m.in. pił formatowych, ploterów laserowych czy frezujących. 
  • Gięcie – polega na nagrzaniu materiału do określonej temperatury, zagięciu arkusza i utrzymaniu go w pożądanej pozycji do ostygnięcia. 
  • Polerowanie – umożliwia uzyskanie gładkich, lśniących krawędzi obrabianego materiału. 
  • Toczenie – w którym przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy, a narzędzie – ruch pomocniczy posuwny. Pozwala na nadanie precyzyjnego kształtu tworzywom. 
  • Frezowanie wieloosiowe – odbywa się z wykorzystaniem wieloostrzowego frezu. Umożliwia wykonanie przedmiotu o dowolnym kształcie. 
  • Spawanie – łączenie poszczególnych elementów za pomocą drutu spawalniczego. 

Dlaczego warto wybrać usługi firmy Artech?

Ze względu na to, jak bardzo istotną rolę odgrywa obróbka tworzyw sztucznych, należy powierzyć to zadanie sprawdzonym fachowcom. Mowa tu na przykład o specjalistach z firmy Artech. Wyróżniają się oni przede wszystkim wieloletnim doświadczeniem – z powodzeniem utrzymują się na rynku od ponad 20 lat! Świadczą kompleksowe usługi w zakresie mechanicznej obróbki tworzyw. Wszelkie zlecenia realizują z zastosowaniem specjalistycznych, wysokiej klasy sprzętów, co przekłada się na pożądaną jakość. Kolejny plus stanowi rozbudowana oferta, której uzupełnieniem jest sprzedaż tworzyw sztucznych. Wśród asortymentu znajdziemy m.in. szeroki wybór gum spienionych z klejem lub bez kleju.