Wagi elektroniczne znajdują zastosowanie w wielu branżach – w sklepach spożywczych, w aptekach, w magazynach czy w zakładach produkcyjnych. Jednak aby móc wykorzystywać sprzęt do ważenia towarów, konieczne jest początkowo przeprowadzenie tzw. legalizacji. Zastanówmy się zatem, na czym polega ten proces – a pomogą nam specjaliści z firmy Bielskie Wagi. 

Co należy wiedzieć o legalizacji wagi?

Wagi często wpływają na cenę ilości danego towaru, a więc muszą dokładnie określać masę. Sprzęt, który funkcjonuje niepoprawnie, nie może być stosowany w celach handlowych. Legalizacja wagi stanowi zatem potwierdzenie precyzyjnego działania danego urządzenia. Wykonują ją pracownicy Urzędu Miar. Po przeprowadzonych testach umieszczają na wadze naklejkę z informacją o legalizacji oraz zakładają plomby. Świeżo zakupione w sklepie urządzenie posiada już legalizację wykonaną przez producenta, lecz ta ważna jest przez 3 lata od roku uwzględnionego w tabliczce znamionowej. Po tym czasie należy poddać sprzęt tzw. legalizacji ponownej. Jej okres ważności wynosi 25 miesięcy. 

Kwestię legalizacji wag reguluje rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2003 roku o prawnej kontroli metrologicznej. Zgodnie z przepisami, do przeprowadzenia tego procesu są zobowiązani właściciele urządzeń wykorzystywanych m.in. w obrocie handlowym, w przygotowywaniu lekarstw wydawanych na receptę, w sporządzaniu opinii przy postępowaniach sądowych, a także w leczeniu pacjentów. W przypadku wag sklepowych błąd pomiaru nie może wynosić więcej niż 5 gramów, natomiast dla wag magazynowych musi mieścić się w granicach 20-50 gramów. W razie stosowania sprzętu bez legalizacji czekają nas przykre konsekwencje – na przykład w postaci grzywny. 

Jak może pomóc firma Bielskie Wagi?

Choć legalizacją wag zajmuje się wspomniany Urząd Miar, to często dobrym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z pośrednictwa zewnętrznej firmy. Usługi obejmują bowiem nie tylko realizację wszelkich formalności w Urzędzie, ale także przygotowanie naszego urządzenia do testów. Przykładowo serwis wag Bielskie Wagi początkowo dokładnie skalibruje sprzęt i zweryfikuje, czy nadaje się on do dalszej eksploatacji. Specjaliści zajmują się bowiem sprzedażą i naprawą różnego rodzaju urządzeń do pomiaru ciężaru – mają więc bogate doświadczenie i dużą wiedzę w tym zakresie. Dzięki fachowym czynnościom serwisowym zyskamy niemal pewność pozytywnego wyniku kontroli przeprowadzanej w Urzędzie Miar.