Czy wiesz, że azbest jest niezwykle niebezpieczną substancją, która może być przyczyną licznych chorób? Mimo to, wciąż można zauważyć, że materiał ten występuje na wielu dachach. Według szacunków ekspertów, w konsekwencji mody budowlanej sprzed lat, w Polsce istnieje ponad 15 mln ton tego materiału. Przeczytaj, w jaki sposób należy – zgodnie z obowiązującym prawem - zutylizować eternit.

Niebezpieczeństwo związane z posiadaniem azbestu

Płyty cementowo-azbestowe mogą wydawać się świetnym materiałem budowlanym – wyróżniają się bowiem ogromną wytrzymałością na warunki środowiskowe, zapewniają izolację techniczną, a przy tym są stosunkowo tanie. Niestety, badania wykazały, że eternit jest bardzo szkodliwy – zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Pył, powstały z płyt azbestowych może być bezpośrednią przyczyną bardzo poważnych chorób, takich jak: nowotwór płuc, krtani czy oskrzeli. Z tego względu, produkcję eternitu wstrzymano już w 1998 roku, niemniej jednak, nadal obraz zalegających płyt azbestowych jest częstym widokiem.

Usuwanie azbestu w świetle polskiego prawa

Oprócz całkowitego zakazu produkcji płyt azbestowych, w Polsce wprowadzono szereg ustaw, regulujących kwestie usuwania azbestu. Warto bowiem mieć świadomość, że do 2032 roku, materiał ten ma zostać całkowicie zutylizowany. Jedną z ważniejszych regulacji, dotyczących tej kwestii jest Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 14 października 2005 roku. Określone w niej bowiem zostały zasady przygotowania, organizowania i prowadzenia prac, związanych z zabezpieczaniem, pakowaniem oraz transportowaniem eternitu. Warto zaznaczyć, że zadania tego nie można realizować na „własną rękę” – grożą za to bardzo wysokie kary.

Usuwanie i utylizacja azbestu krok po kroku

Po podjęciu decyzji, dotyczącej usunięcia azbestu z posesji, należy wybrać odpowiednią firmę, której to powierzone zostanie to zadanie. Przede wszystkim, przedsiębiorstwo powinno posiadać odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania tego typu prac. Oprócz tego, ważne jest:

  • wyposażenie techniczne – np. narzędzia wyposażone w odciągi pyłów, odkurzacze przemysłowe itd.,
  • przeszkolenie pracowników – w zakresie BHP związanym z usuwaniem eternitu.

Rekomendowaną firmą jest Inex-Prim (Firma Handlowo-Usługowa, prowadzona przez Edwarda Kołodzieja). Posiada ono bowiem mnóstwo pozytywnych opinii – chwalona jest za terminowość oraz za dokładność wykonywanych prac, co jest szczególnie ważne w przypadku wywozu odpadów niebezpiecznych lub eternitu.