Już od dłuższego czasu pokrycia diamentowe cieszą się dużą popularnością, między innymi w formie pierścieni ślizgowych z taką powłoką, stosowanych w uszczelnieniach mechanicznych, które można znaleźć w ofercie firmy ANGA. Takie rozwiązanie umożliwia zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii maszyn wirujących np. pomp czy mieszadeł.

Zalety powłok diamentowych

Zastosowanie powłok diamentowych w uszczelnieniach mechanicznych jest wszechstronne, a wszystko za sprawą ich licznych zalet. Do najważniejszych z nich zalicza się oczywiście wysoką twardość, przyczepność do podłoża, niski współczynnik tarcia, a także odporność na ścieranie. Te właściwości przekładają się na trwałość całego pierścienia ślizgowego uszczelnienia mechanicznego.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że pierścienie ślizgowe z powłoką diamentową nie potrzebują specjalnej obróbki powierzchni pokrywanej minimalną grubością warstwy diamentowej, co umożliwia zachowanie pierwotnej formy elementu stosowanego w np. uszczelnieniu. Na koniec warto wspomnieć również o uniwersalności tego typu pokryć, które można wykorzystać na różnorodnych materiałach, w przypadku uszczelnień, na przykład na komponentach wykonanych z węglika krzemu czy węglika wolframu.

Czym się kierować przy wyborze uszczelniania z powłoką diamentową?

Warto pamiętać o tym, że, aby w pełni wykorzystać potencjał uszczelnienia z powłoką diamentową, należy zwrócić uwagę na analizę parametrów pracy. W ofercie firmy ANGA można znaleźć uszczelniania z powłoką o grubości 7 μm, które będzie optymalnym wyborem w przypadku wysokich prędkości obrotowych (do 40000 obr/min) oraz średnich warunków obciążenia. Specjaliści z ANGA, oferują również możliwość zmiany grubości powłoki i dostosowania jej do wymagań klienta i procesu.

Pierścienie ślizgowe uszczelnień, dostępne w ofercie przedsiębiorstwa, są pokryte warstwą diamentową zarówno w części obrotowej, jak i stacjonarnej, co jest dodatkowym zabezpieczeniem. Dzięki swojej uniwersalności uszczelnienia z powłoką diamentową są stosowane w przemyśle farmaceutycznym, energetycznym, ciepłowniczym czy też chemicznym, w szczególności tam, gdzie uszczelnienia pomp, mieszalników czy kompresorów mają tendencję do chwilowej pracy na sucho lub użytkownikowi zależy na obniżeniu energochłonności uszczelnienia i całej maszyny.