Sprzęt leśny każdego dnia jest narażony na sporą eksploatację, gdyż praca w drewnie bardzo szybko tępi ostrza i zużywa części ruchome. Żeby piła łańcuchowa długo posłużyła, ważne jest nie tylko bezpieczne użytkowane zgodne z zaleceniami producenta, ale również regularna konserwacja. W jaki sposób powinieneś o nią dbać, aby nie dopuścić do korozji oraz zniszczenia się istotnych elementów?

Zasady bezpiecznego użytkowania

Najważniejsze jest właściwe używanie sprzętu, gdyż to właśnie błędy w obsłudze są najczęstszym powodem usterek. Używając piły łańcuchowej, pamiętaj o takich elementach, jak:

  • Działanie zgodnie z instrukcją – przestrzeganie zasad zawartych w instrukcji wydawanej przez producenta wcale nie jest takie oczywiste. Wiele osób (zwłaszcza doświadczonych w obsłudze sprzętu leśnego) ignoruje wskazówki dołączane do zakupu urządzeń. Należy jednak wiedzieć, że nawet z pozoru podobne do siebie sprzęty mogą mieć nieco odmienną budowę i sposoby użytkowania.
  • Rutynowe zabiegi konserwacyjne – nie wolno zapominać o czynnościach konserwujących, które nie tylko wydłużą żywotność piły, ale też usprawnią i ułatwią pracę z nią. Ważne jest stosowanie odpowiednich smarów i olejów, a także regularne ostrzenie i w razie konieczności wymiana łańcucha.
  • Bezpieczeństwo i Higiena Pracy – tutaj w grę wchodzi nie tylko bezpieczeństwo sprzętu, ale również osoby obsługującej. Każdy, kto w swojej pracy używa piły łańcuchowej, powinien przejść profesjonalne szkolenie BHP. W szczególności osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu urządzeniami.

Pamiętaj o konserwacji!

Jak zostało już wcześniej wspomniane, konserwacja urządzenia jest jednym z najważniejszych elementów. Specjaliści z mieszczącej się w Malborku firmy Mal-Oil podkreślają, że wszystkie czynności powinny być wykonywane rutynowo, przy każdym użyciu sprzętu. Może wydawać się to uporczywe, jednak nie zajmuje wcale tak dużo czasu, a pozwala zaoszczędzić pieniądze. Przed każdym podłączeniem piły sprawdzamy łańcuch . Musi być ani zbyt luźny, ani za ciasny.  Powinien równo przylegać do całej prowadnicy. Kiedy już go wyregulujemy, sprawdzamy poziom oleju w zbiorniku i w razie konieczności uzupełniamy go. W silnikach spalinowych regularnie czyścimy też filtry.

Zabiegi konserwacyjne nie dotyczą tylko rozpoczęcia pracy. Na koniec zawsze trzeba usunąć resztki drewna, które zalegają w okolicy ostrzy i łańcucha. Ostrzenie łańcucha możemy przeprowadzać po zakończeniu pracy lub przed jej rozpoczęciem. Żeby odpowiednio konserwować piłę łańcuchową konieczne będzie zakupienie odpowiednich środków smarujących, metalowego pilnika i ewentualnie pędzla oraz benzyny ekstrakcyjnej, co ułatwi czyszczenie.