Stal jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, energetycznym, lotniczym i stoczniowym. Jest to surowiec o unikalnych właściwościach mechanicznych, co determinuje jego wszechstronne zastosowanie. Jednak stal stali nierówna. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego surowca, który nierzadko poddawany jest zaawansowanej obróbce mającej na celu polepszenie jego parametrów. Jak wzmacnia się stal?

Jakie rodzaje stali dostępne są w hurtowniach?

Szeroki wybór gatunków stali oferują hurtownie. Mają one w sprzedaży materiały rekomendowane dla konkretnych zastosowań. Stale różnią się między sobą połączeniem stopów, sprężystością, ciągliwością, twardością, spawalnością i udarnością. Łatwo to zobrazować przykładem. Stal wykorzystywana do wyrobu narzędzi chirurgicznych nie będzie nadawać się produkcji przęseł ogrodzeniowych. Są to materiały o zupełnie innych właściwościach. W ofercie największych hurtowni stali, takich jak Steel Trans, można znaleźć stale:

  • jakościowe,

  • do nawęglania,

  • do ulepszania cieplnego,

  • do azotowania,

  • łańcuchowe,

  • z dodatkiem boru,

  • mikrostopowe,

  • łożyskowe,

  • narzędziowe,

  • nierdzewne.

Jakość dobrych gatunkowo surowców potwierdzona jest certyfikatem.

Metody wzmacniania stali

Cena stali powiązana jest z jej parametrami technicznymi. Lepsze parametry można uzyskać, poddając surowiec określonej obróbce technologicznej, przez co staje się on też bardziej wartościowy. Wśród najpopularniejszych metod wzmacniania stali można wymienić nawęglanie, azotowanie i hartowanie. Nawęglanie stosuje się przy produkcji elementów, które muszą charakteryzować się wysoką odpornością na ścieranie i nacisk powierzchniowy. Azotowanie pozwala uzyskać stal o dużej twardości, którą będzie można wykorzystać w trudnym środowisku pracy (wilgoć, słona woda, roztwory alkaliczne). Hartowanie jest chyba najpowszechniejszą metodą obróbki stali.

Polega na nagrzaniu materiału w wysokiej temperaturze, a następnie szybkim schłodzeniu. Wpływa to na poprawę właściwości mechanicznych stali. Istnieje wiele metod hartownia stali – hartowanie zwykłe, stopniowe, izotermiczne, przerywane czy indukcyjne. Odpowiednią technikę dobiera się w zależności od tego, jaki wyrób finalny chce uzyskać producent. Każda z przedstawionych wyżej metod wzmacniania stali wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Dlatego też nie powinno się kupować tego materiału z niesprawdzonych źródeł. Stal od renomowanego producenta gwarantuje najwyższą jakość surowca, a co za tym idzie – bezpieczeństwo inwestycji.