Podnośniki koszowe na stałe weszły do kręgu urządzeń dźwignicowych wykorzystywanych przez polskie firmy. Ich popularność wynika przede wszystkim z ich uniwersalnego charakteru, sprawdzają się bowiem nie tylko w budownictwie, ale i wielu innych branżach. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo, jakie zapewniają podczas prowadzenia działań na wysokości. Poznaj bliżej możliwości tych urządzeń.

Prace prowadzone na wysokości

Konstrukcja podnośników koszowych pozwala na pionowy, a w pewnym stopniu również poziomy transport osób i ładunków. Kluczowym elementem jest tu wytrzymały kosz umieszczony na końcu ramienia lub mechanizmu. Urządzenia te podzielić możemy przy tym na teleskopowe, przegubowe oraz nożycowe w zależności od sposobu podnoszenia. Wysokie zapotrzebowanie na usługi zwyżką wynika przede wszystkim z tendencji nowoczesnego budownictwa miejskiego: obiekty wraz z otaczającą je infrastrukturą stają się coraz wyższe, co stwarza konieczność stosowania odpowiednich narzędzi podczas prac związanych z ich utrzymaniem czy modernizacją.

Doskonale sprawdzają się tu podnośniki koszowe z oferty firmy ANMIXRENT. Co ważne, w zależności od specyfiki prowadzonych prac możemy potrzebne nam urządzenie wynająć lub kupić. Pierwszy wariant spotyka się znacznie częściej, ponieważ w większości przypadków to znacznie bardziej opłacalne. Prace na wysokości przy użyciu podestów ruchomych zazwyczaj bowiem prowadzone są okresowo. Do takich należeć będzie przede wszystkim montaż: instalacji, oświetlenia, reklam, elewacji, okien, a także wszelkie prace konserwacyjne dotyczące tych elementów. Podnośniki koszowe przydatne są także podczas remontów, czyszczenia elewacji, mycia okien oraz przycinania drzew.

Dobór podnośnika koszowego

Jak wspomnieliśmy wyżej, wynajem podestu ruchomego na potrzeby przeprowadzenia określonych prac to rozwiązanie znacznie popularniejsze niż zakup. Na to drugie decydują się firmy, które usługi zwyżką wykonują na tyle często, by koszty związane z utrzymaniem urządzenia nie były zbyt dużym obciążeniem. Niezależnie jednak od tego, czy podnośnik koszowy wynajęliśmy, czy kupiliśmy, musimy dobrać jego model pod kątem prac, jakie ma on wykonywać.

Kluczową kwestię stanowi tu napęd, który może być spalinowy lub elektryczny. W pierwszym przypadku podest ruchomy cechuje się dużą mocą, co wiąże się z większym udźwigiem. Dlatego urządzenie to sprawdzi się przy wymagających pracach prowadzonych na zewnątrz. Minusem jest jednak wysoki poziom hałasu oraz emisji spalin. Podnośniki koszowe z silnikiem elektrycznym są ciche, wydajne, a do tego energooszczędne. Wykorzystuje się je wewnątrz budynków podczas prac montażowych, wykończeniowych, ale świetnie radzą sobie również w magazynach czy halach produkcyjnych.