Montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja na długie lata, dlatego powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, w którym zamontowane zostaną panele. Oczywiście od wyboru miejsca zależy też sprawność całej instalacji, a także możliwość jej konserwowania oraz serwisowania. Najczęściej decydujemy się na dachy obiektów budowlanych lub nieużywane grunty. Co jest ważne przy wyborze miejsce pod instalację fotowoltaiczną?

Co wziąć pod uwagę w takcie szukania miejsca pod instalację fotowoltaiczną?

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, gdzie zamontujemy panele fotowoltaiczne, jest nasłonecznienie danego miejsca. W związku z tym musimy zwracać uwagę na takie aspekty, jak kąt, pod jakim padają promienie słoneczne, brak zacienienia danego miejsca, a także, jak długo słońce działa na dane miejsce. Oczywiście liczą się także inne czynniki jak np. warunki pogodowe. Przed montażem instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę wiatr i jego kierunek, a także siłę. Nie bez znaczenia jest np. gromadzenie się śniegu w danej części dachu, co może negatywnie oddziaływać na panele.

Żeby instalacja fotowoltaiczna była wydajna, konieczne jest, aby była maksymalnie odsłonięta. To oznacza, że nie może padać tam cień, szczególnie w chwili, gdy słońce świeci najmocniej. Fotowoltaika często montowana jest na dachach budynków. Najlepsze są takie, wokół których nie ma innych obiektów ani drzew i innych rzeczy (np. słupy), które mogłyby rzucać cień. Oczywiście montując panele na dachu, musimy pamiętać o zapewnieniu chłodzenia paneli poprzez stały przepływ powietrza. Istotne jest także nachylenie dachu. Panele fotowoltaiczne wykazują największą wydajność na dachach, które nachylone są pod kątem 25 – 36 stopni.

To nie oznacza, że nie można ich montować na innych konstrukcjach. Panele sprawdzą się nawet na dachach płaskich. Ważne jest, aby były ustawione w kierunku, w którym najmocniej działa słońce. W naszym regionie powinniśmy ustawić panele na południe. Panele fotowoltaiczne nie zawsze muszą znajdować się na dachach. Kolejną opcją są nieużywane grunty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zamontować większą ilość paneli. W ten sposób tworzone są farmy fotowoltaiczne.

Montaż fotowoltaiki na dachu – jak to zrobić?

Specjaliści od montażu paneli fotowoltaicznych wykorzystują rozmaite metody montażu, na co wpływ ma przede wszystkim kąt nachylenia dachu, a także rodzaj pokrycia dachowego. Zwykle ogniwa słoneczne mocuje się do stelaży, które wcześniej zostają przymocowane do krokwi dachu. Stelaże przytwierdzane są wkrętami i dodatkowo uszczelnianie pastą dekarską. Panele fotowoltaiczne, których montażem zajmuje się firma Greenhouse-RS, mogą być instalowane poziomo lub pionowo, a przestrzeń między nimi a dachem nie powinna być mniejsza od 10 cm. Jeśli nie pozostawimy takiej przerwy, wówczas utrudnimy wentylację i chłodzenie paneli. Nie należy zapominać także o zachowaniu odpowiednich odległości między samymi panelami. Zaleca się, aby panele były od siebie odsunięte o około 20 mm.

Specjalnością firmy Greenhouse-RS są instalacje fotowoltaiczne. Korzenie firmy sięgają 2011 roku i ma ona swoją siedzibę w Kłobucku, w województwie śląskim. Zakład oferuje profesjonalną obsługę klientów, zajmując się doradztwem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii i wykonywaniem kompletnych termomodernizacji (docieplenia ścian styropianem, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej). Greenhouse-RS oferuje bezpłatny audyt energetyczny, projekt techniczny oraz spersonalizowaną ofertę, która oparta jest na najlepszych komponentach.