W Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie naturalnymi źródłami energii, a na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się panele słoneczne. Mimo że fotowoltaika zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, to jednak wciąż jest grono osób, które mają wątpliwości co do opłacalności tego rozwiązania. Chcecie dowiedzieć się, czym są panele fotowoltaiczne i czy  warto zdecydować się na ich montaż? Zapraszamy zatem do dalszej części lektury.

Czym jest fotowoltaika i panele słoneczne

Pod pojęciem fotowoltaiki kryje się proces pozyskiwania energii słonecznej za pomocą specjalistyczny paneli fotowoltaicznych montowanych zazwyczaj na dachach budynków. Takie panele podpinane są do instalacji elektrycznych domów i w ten sposób użytkownicy mają dostęp do  naturalnego źródła energii dla swojego gospodarstwa.

Aby panele słoneczne działały prawidłowo, do ich budowy wykorzystuje się wybrany półprzewodnik, najczęściej jest to m.in.:

  • krzem,
  • german,
  • selen.

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, stąd na rynku pojawia się coraz więcej firm, które świadczą usługi związane z montażem paneli słonecznych, jak na przykład Hd.Voltaik Hubert Regulski. Od lat działają oni na rynku, a wszystkie zlecenia wykonują z najwyższą starannością. Jest to niezmiernie ważne, gdyż jakiekolwiek błędy w tej dziedzinie mogą mieć poważne konsekwencje dla użytkowników.

Zalety panelu słonecznych

Montaż paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim rozwiązanie, które pozwala wytworzyć darmowy prąd z promieni słonecznych. Zważywszy na to, że ceny energii stale rosną, warto pomyśleć o uniezależnieniu się od dostawców prądu, na co niezaprzeczalnie pozwala właśnie własne, naturalne źródło energii. Co więcej, powstałe nadwyżki można przekazać dla innych gospodarstw i zyskać równocześnie drobny przychód.

Montaż paneli słonecznych to również krok, który bezpośrednio przekłada się na wzrost wartości nieruchomości. Z roku na rok takie rozwiązania są coraz bardziej pożądane przez klientów.

 Do innych zalet fotowoltaiki można zaliczyć m.in.:

  • łatwy i szybki montaż,
  • bezawaryjność,
  • wysoką estetykę wykonania paneli,
  • brak emisji zanieczyszczeń przy produkcji prądu,
  • pozyskanie odnawialnej i zrównoważonej energii, bez szkodliwego wpływu na środowisko,
  • możliwość odliczenia inwestycji w panele od podatku.

Wady instalacji paneli fotowoltaicznych

Oczywiście żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad, tak jest też w tym przypadku. Do pierwszej z nich zalicza się jednorazowy, wysoki koszt instalacji, który z pewnością odstrasza wiele osób. W tym miejscu warto jednak nadmienić, że obecnie można pozyskać dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych, które na pewno pomoże częściowo pokryć ten wydatek.

Poza ceną, wielu sceptyków podkreśla, że ilość wytwarzanej energii uzależniona jest od ilości promieni słonecznych, zatem w krótsze, pochmurne dni może pojawić się problem. Niemniej dzisiejsza technologia wprowadza rozwiązania, które pozwalają bilansować letnie nadwyżki z zimowymi niedoborami.

Na koniec warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne wymagają przestrzeni do ich instalacji, zatem komin, czy okna dachowe będą stanowiły pewną barierę.