Budujesz swój wymarzony dom i szukasz sprawdzonej firmy, która przygotuje dla Ciebie drewniane elementy konstrukcyjne? Jesteś inwestorem i chcesz nawiązać dłuższą współpracę? Skontaktuj się z Tartakiem Henryka Szczepańczyka, który świadczy usługi w zakresie tartacznictwa i przerobu tarcicy. Doświadczeni specjaliści dopasują się do Twoich potrzeb i zrealizują nawet najbardziej wymagający projekt.

Czym jest więźba dachowa drewniana?

Jest to konstrukcyjny szkielet wykonany z drewna, na którym montuje się pokrycie dachowe. Więźba dachowa ma na celu przeniesienie ciężaru dachu bezpośrednio na ściany nośne. Jak tłumaczy ekspert:

 drewno konstrukcyjne wykorzystywane do produkcji elementów budowlanych musi być odpowiednio przygotowane. Wymaga przede wszystkim długotrwałego suszenia oraz wielowarstwowej impregnacji.

Więźba składa się z kilku podstawowych części, które gwarantują odpowiednią stabilizację i wytrzymałość. Można wśród nich wymienić:

  • wieniec,
  • murłatę,
  • krokiew,
  • kleszcze,
  • płatew.

Najważniejszą częścią jest jednak wiązar dachowy, czyli trójkątne zespolenie symetrycznie ułożonych krokwi, które opierają się na ścianie lub belce stropowej przy pomocy murłaty. Ten komponent nośny pozwala na przeniesienie obciążeń na elementy stałe, takie jak ściany lub słupy.

Rodzaje więźby dachowej

W Tartaku Henryka Szczepańczyka zrealizujesz projekty więźby dachowej drewnianej niezależnie od rodzaju. To właśnie wybrany typ wpłynie na późniejszą możliwość zagospodarowania poddasza. Najprostszym typem jest szkielet krokwiowy, który stosuje się w przypadku, gdy rozpiętość ścian budynku nie przekraczają 7 m. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo szybki montaż oraz atrakcyjna cena.

W budownictwie jednorodzinnym powszechnie stosowana jest więźba jętkowa, która odznacza się ekonomicznością oraz łatwością wykonania. Jest to wariant struktury krokwiowej wzbogaconej o dodatkową poziomą belkę jętkową. Dzięki swojej konstrukcji ogranicza liczbę skosów na poddaszu, co znacznie ułatwia późniejszą aranżację przestrzeni użytkowej.