Więźba dachowa to jedna z najważniejszych konstrukcji domu. To ona musi utrzymać ciężar izolacji termicznej dachu, a także jego pokrycie, okna, systemy kominowe, czy elementy wentylacyjne oraz szeroko pojętą obróbkę blacharską, m.in. system rynnowy. Jak zatem jest ona tworzona, i jakie są jej typy? Tego dowiesz się razem z nami.

Trzy rodzaje więźb dachowych

W uniwersalnym ujęciu możemy wyróżnić trzy podstawowe, najpopularniejsze typy więźb dachowych. Pierwszą z nich jest więźba krokwiowa, przy której rozpiętość dachu jest mniejsza niż 7 metrów, a nachylenie połaci to zakres od 30 do 50 metrów. Krokwie zaś mają wtedy jedynie dwa punkty oparcia. Mowa o kalenicach oraz o murłatach, które przenoszą część obciążeń. Drugim typem więźby dachowej jest więźba krokwiowo-jętkowa wykonywana na dachach o rozpiętość 7-11 m oraz nachyleniu 35-60 stopni. W przypadku adaptowania poddasza, jętki stanowią wtedy niezabudowane elementy, które upiększają wnętrza nadając im loftowego wymiaru… Trzecia więźba dachowa, to zaś więźba płatwiowo-kleszczowa. Dotyczy ona dachów o rozpiętości większej niż 11 metrów, o nachyleniu od 6 do 70 stopni! W takiej konstrukcji krokwie opierają się nie tylko na murłatach, ale także na płatwiach, a część obciążeń przenoszona jest na ściany działowe…

Drewno na więźbę dachową

Drewno na więźbę dachową musi być ściśle wyselekcjonowanym materiałem premium, który musi przejść obróbkę termiczną oraz proces fitosanitarny. Musi to być również surowiec spełniający normy dotyczące drewna konstrukcyjnego. Mowa o przepisach PN-EN 338, które określają m.in. ważne klasy wytrzymałościowe. Dla więźby dachowej musi być to zatem surowiec drzewny liściasty przynajmniej z oznaczeniem C40. W przypadku drzewa iglastego na więźbę, wybiera się surowiec z oznaczeniem nie niższym niż D35. Pamiętać również przy tym warto o zastosowaniu metody zanurzeniowej lub wielokrotnego smarowania tak, aby drewno na więźbę było odpowiednio zaimpregnowane. Musi ono być odpowiednio odporne przeciw pleśni, insektom, grzybami, a także ogniem. Jeśli chodzi zaś o wykorzystywane połączenie ciesielskie, obecnie stosuje się m.in. połączenie zakładkowe, czopowe, czy typu jaskółczy ogon.

Wykonawcy więźby dachowej

Wykonawcami więźby dachowej, z którymi warto współpracować są firmy, które oprócz odpowiedniej tarcicy budowlanej na więźbę, zagwarantują pomoc przy całym procesie projektowym. Tu warto zapoznać się z szerokim wyspecjalizowaniem przedsiębiorstwa DREWFORM, które stawia przede wszystkim na 100% solidność i terminowość. Takie pracownie z pewnością gotowe są także na tworzenie zadaszeń drewnianych, altan ogrodowych i innych mniejszych oraz większych konstrukcji z drewna. Często sprzedają one również drewno konstrukcyjne – także klejone – czy przygotowują schody drewniane. To właśnie z takim doświadczonym zespołem doskonale znającym surowiec drzewny, należy podejmować współpracę przy budowie domu!