Drewniane domy nie są niczym nowym, choć obecnie przeżywają swoisty renesans. Inwestorzy coraz częściej decydują się na taki alternatywny materiał budowlany, a domy murowane, choć nadal bardzo popularne, mają swoich godnych rywali w postaci domów szkieletowych, domów z bali drewnianych lub z prefabrykatów. Jak więc wybrać dobre drewno i gdzie je kupić? Podpowiadamy!

Dlaczego warto stawiać domy z drewna?

Drewno to materiał, który pierwotnie stanowił główny budulec domów, a obecnie jest dobrą alternatywą dla domów murowanych. Drewno to materiał szlachetny i naturalny, który ładnie i dobrze się starzeje, a odpowiednie zaimpregnowany jest długowieczny i odporny na ogień oraz warunki atmosferyczne. Wykorzystywanie drewna jest również istotne dla osób dbających o ekologię oraz własne zdrowie, gdyż drewniane domy okazują się dużo przyjaźniejsze człowiekowi niż tradycyjne. Specyficzny mikroklimat panujący w drewnianych domach sprzyja zwłaszcza alergikom, bo żywice zawarte w drewnie nadają piękny zapach domowym wnętrzom oraz redukują ilość roztoczy. Nie bez znaczenia jest również koszt materiału

Kluczową kwestią dla trwałości postawionej konstrukcji jest drewno pochodzące ze sprawdzonych miejsc pokroju Tartak Glajcar. To doskonałe miejsce na zakupy, bo ponad 40-letnie doświadczenie procentuje wyrobami z drewna najwyższej jakości. Oferta tartaku z Wisły jest niezwykle szeroka i obejmuje m.in.:

  • belki,
  • krawędziaki,
  • krokwie i jętki,
  • łaty drewniane dachowe,
  • deski obiciowe, szalunkowe i elewacyjne,
  • podbitki dachowe,
  • boazerie,
  • więźby dachowe.

Tartak Glajcar zajmie się również dostarczeniem zamówionych materiałów do klienta, bo oferta przewiduje również transport drewna. To, jaki rodzaj drewna będzie odpowiedni zależy od rodzaju konstrukcji, jaką planujemy wznieść. Domki z bali wymagają innego surowca niż domy szkieletowe, a kiedy stawiamy dom murowany, drewno budowlane będzie niezbędne do wykonania więźby dachowej lub jako element czysto dekoracyjny. Drewno na budowę domu to najczęściej sośnina, która odznacza się najlepszymi parametrami pod względem użytkowym. Drewno sosnowe jest trwałe, sprężyste odporne na zginanie i dość łatwe w obróbce. Oczywiście, najpopularniejszy wybór nie oznacza, że jest to jedyna opcja – równie dobrze można nabyć drewno modrzewiowe, jodłowe, bądź świerkowe.

Gdzie i jak kupić dobre drewno?

Deski oraz wszelkie inne drewno budowane można nabyć na wiele sposobów. Markety budowane mają ogromny wybór wyrobów z drewna, jednak ciężko liczyć tam na dobre ceny – marża sklepu potrafi być sporym obciążeniem dla portfela. Dlatego dobrym pomysłem jest udanie się do tartaku, który nie tylko zajmuje się obróbką drewna, ale i produkuje więźby dachowe, deski szalunkowe oraz każda inną tarcicę niezbędną do budowy.

Dobrej jakości drewno budowlane można poznać po tym, że nie znajdziemy na nim śladu grzybów, pleśni w postaci charakterystycznego zasinienia ani bytności owadów, którą można poznać po korytarzach. Jakościowe drewno na budowę odznacza się przede wszystkim niską wilgotnością, która nie powinna przekraczać 19 %. Drewno powinno być suche głównie, dlatego, że nie będzie ulegało odkształceniom, jak drewno mokre, które dopiero zacznie wysychać po postawianiu konstrukcji. Najlepsze jest drewno sezonowane, czyli suszone w naturalnych warunkach, jednak należy ono do kategorii surowców bardzo kosztownych, więc nie mało kto może sobie na nie pozwolić.

Najlepszy stosunek jakości do ceny odzwierciedla drewno, które było suszone komorowo, dzięki czemu nadaje się od razu do budowy. Przebywanie w wysokiej temperaturze sprawia też, że wszelkie czynniki chorobotwórcze znikają, a owady będą z mniejszą chęcią składały na nim jaja. Drewno wysuszone w ten sposób nadaje się na kantówki, łatwy oraz tarcicę. Wybierając dobre drewno na budowę trzeba zwrócić uwagę również na to czy poddano je czterostronnemu struganiu.