Ekologia wkroczyła niemal w każdą dziedzinę naszego życia, a segregacja odpadów powinna wejść nam w nawyk. Pojawia się jednak pytanie co zrobić z odpadami, które nie mieszczą się w kategorii plastiki czy zmieszane? Gdzie oddać surowce wtórne? Odpowiedź jest prosta – do skupu. Choć sprzedaż złomu kojarzy się negatywnie jest to nie tylko sposób na to, aby zadbać o środowisko, ale przede wszystkim świetna okazja na polepszenie domowego budżetu.

Recykling – dobry nawyk

Wyrzucanie aluminiowych puszek, srebrnych lub mosiężnych zużytych przedmiotów nie działa dobrze na środowisko naturalne. To też spora strata funduszy. Srebro, złoto czy mosiądz to surowce cenione od lat. Co więcej z łatwością można oddać do skupu i uzyskać za to dodatkowe pieniądze, które mogą stanowić spory zastrzyk dla domowego budżetu. Oddając takie przedmioty jak zepsute laptopy, telefony komórkowe czy komputery do skupu poddajemy je recyclingowi, czyli przerobieniu w celu ponownego wykorzystania. To praktyka, która powinna wejść nam w nawyk szczególnie, jeśli chcemy zadbać o środowisko.

Jakie surowce wtórne można oddać do skupu?

Zużycie metali szlachetnych jest obecnie bardzo duże. Z roku na rok powstają nowe sprzęty elektroniczne co jest spowodowane postępującym rozwojem techniki. Co więcej psują się pralki, telewizory czy inne produkty gospodarstwa domowego, a ich naprawa się nie opłaca. Lepiej jest kupić nowe sprzęty, które są tańsze niż naprawa, ale przede wszystkim zaawansowane technicznie. Jednak pojawia się pytanie co zrobić ze zużytym sprzętem? Najlepiej oddać go do skupu surowców wtórnych, które przyjmuje nie tylko metale, ale też:

  • makulaturę kartonową, która obejmuje tekturowe i papierowe pudełka, ale też gazety, książki i czasopisma,
  • szkło białe lub kolorowe, do których zaliczamy butelki oraz słoiki,
  • tworzywa sztuczne jak puste pojemniki i plastikowe butelki, nakrętki, puszki i inne opakowania,
  • elektroodpady w tym również akumulatory.

Złom to zysk?

Oddając zużyte i niepotrzebne sprzęty do skupu surowców wtórych troszczymy się nie tylko o środowisko naturalne, ale możemy zasilić domowy budżet. Na recyklingu mogą zyskać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa. Punkty skupu oferują określone stawki za kilogram złomu, makulatury czy butelek. To sprawia, że domowy budżet lub budżet firmy na przykład przemysłowej może zostać znacznie wzbogacony przez sprzedaż złomu. Jest to więc korzyść nie tylko dla środowiska, ale też firm czy osób prywatnych.