Istotnym elementem w instalacjach ciepłowniczych jest warstwa izolacyjna rury przepływowej. W stosowanych powszechnie rurach preizolowanych wykonuje się ją najczęściej z pianki poliuretanowej. Cechuje się ona bowiem najlepszymi parametrami pod względem przewodności cieplnej, co przekłada się na komfort oraz bezpieczeństwo eksploatacji całej sieci. To jednak niejedyna zaleta tego rodzaju materiału w doniesieniu do rurociągów.

Czym jest pianka PUR?

To jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych na współczesnym rynku, nazywany pianką poliuretanową. Powstaje w wyniku połączenia dwóch substancji – izocyjanianu oraz poliolu. Nanosi się ją na podłoże za pomocą techniki natryskowej, do której wykorzystuje się specjalne agregaty. Ważne jest równomierne nałożenie materiału, w wyniku czego powstająca warstwa izolacyjna ściśle przylega do powierzchni i nie tworzy mostków termicznych. Stąd też jest powszechnie wykorzystywana właśnie do rur preizolowanych, na które otulinę nanosi się w procesie ich produkcji. To właśnie wyróżnia ten produkt, spośród innych elementów na rynku, ponieważ pozwala na tworzenie instalacji ciepłowniczych bezkanałowych. Jednym z cenionych producentów tego rodzaju wyrobów jest firma Isoplus Polska, której siedziba znajduje się w Katowicach.

Jakie są zalety pianki na rurach?

Poza wyżej wspomnianymi cechami, w kontekście systemu preizolacyjnych dla ciepłownictwa należy wspomnieć, że materiał zachowuje swoje właściwości w temperaturach od -50 stopni do +135 stopni Celsjusza. Ponadto pianka PUR jest również odporna na chemikalia, pleśń, grzyby. Co istotne, wraz z upływem czasu nie traci swoich parametrów izolacyjnych, o ile podczas transportu, składowania oraz montażu rur została zachowana należyta ostrożność przed uszkodzeniami. Instalacje preizolowane dobrze również tłumią hałasy, wynikające z przepływu medium w rurze. Pianka poliuretanowa to najskuteczniejszy materiał chroniący przed stratami ciepła, ponieważ cechuje ją niewielka jego przewodność na poziomie około 0,024 W/(m·K). Dodatkowo wyróżnia się małym ciężarem, a także współpracuje zarówno z rurami stalowymi, miedzianymi, jak i z tworzyw sztucznych. Warstwa izolacyjna w takiej technologii rurociągów musi spełniać wymagania Normy EN 253.

Bardzo istotna jest jednak zewnętrzna ochrona pianki przed działaniem czynników atmosferycznych, w szczególności promieniowaniem UV. Stąd też rury preizolowane są pokrywane warstwą tworzywa sztucznego w postaci polietylenu wysokiej gęstości (PEHD), niskiej bądź średniej przy rurach giętkich (PELD/PEMD), jak również spiralnie zwiniętej blachy aluminiowej lub ocynkowanej w sieciach napowietrzanych.