Dostęp do sieci wodociągowej to najwygodniejszy sposób na to, by mieć bieżącą wodę w kranie. Niestety na mapie Polski wciąż istnieją regiony, które nie mają możliwości podłączenia się do miejskich rurociągów. Rozsądnym wyjściem z sytuacji jest więc budowa studni. Warto przy tym wiedzieć, że nowoczesne studnie w niczym nie przypominają tych, z których korzystali nasi pradziadkowie. Dlaczego warto zainwestować w studnię głębinową?

Zalety studni głębinowej

Korzystając z wodociągów, regularnie ponosimy opłaty za zużycie wody. Koszty te nie są niskie, szczególnie wtedy, gdy rodzina składa się z kilku osób. Codzienne kąpiele, sprzątanie, pranie – wszystkie te czynności sprawiają, że licznik wody bije, a my zaczynamy obawiać się o wysokość bieżących rachunków. A na wodzie trudno jest przecież oszczędzać. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy posiadamy własne ujęcie wody. Możemy czerpać z niego dowolną ilość wody, a żadne opłaty nie zostaną nam naliczone. Jedyne koszty, jakie poniesiemy to te związane z budową studni oraz jej okresową konserwacją.

Woda ze studni jest czysta i zdatna do spożycia. Zwykle pochodzi ona z głęboko położonych pod ziemią żył wodnych. Niekiedy woda wymaga uzdatniania, lecz dzięki specjalnemu filtrowi dzieje się to w sposób w pełni zautomatyzowany. Woda ze studni głębinowej pozbawiona jest przykrego zapachu i posmaku chloru, który używany jest w wodociągach. Należy też wspomnieć o sposobie jej czerpania. Otóż za doprowadzenie wody bezpośrednio do domu odpowiada pompa. W dzisiejszych czasach rzadko buduje się studnie, z których wodę czerpie się wiadrem. Zwykle spotkamy je na działkach rekreacyjnych.

Jak powstaje studnia głębinowa?

Jak informuje specjalista z firmy Kobadrill – budowa studni głębinowej zawsze poprzedzona jest badaniami geologicznymi. Umożliwiają one lokalizację wód gruntowych oraz pozwalają określić ich wydajność. Następnie fachowcy wyznaczają miejsce odwiertu oraz wykonują go przy pomocy specjalistycznych sprzętów. W powstałym wykopie umieszcza się rury studzienne wraz z filtrem. Fachowcy wykonują też dodatkową warstwę filtrującą za pomocą obsypki żwirowej. Czas na pierwsze pompowanie, które pozwoli oczyścić studnię. Kiedy proces ten dobiegnie końca, studnię zabezpiecza się do czasu ponownego uruchomienia.

W drugim etapie prac wykonawca ustala z inwestorem sposób zabudowy studni. Specjaliści dobierają też pompę oraz inne sprzęty, które są niezbędne do tego, by ujęcie wody działało bezobsługowo. Po wykonaniu zabudowy studni następuje montaż wymienionych wyżej urządzeń pomocniczych. Następnie fachowcy wykonują instalację, która łączy ujęcie wody z budynkiem. Na koniec podłącza się zbiornik hydroforowy i automatykę sterującą pracą pompy. To wszystko! Inwestor może zacząć korzystać ze studni, nie martwiąc się o opłaty.