Utrzymanie firmy, zwłaszcza na początku jej działalności, jest bardzo kosztowne i wymaga wielu poświęceń. Przedsiębiorcy, szukając rozsądnych sposobów na oszczędności, coraz częściej sięgają po używane sprzęty i pojazdy. W wielu przypadkach używane pojazdy mechaniczne sprawują się równie dobrze co nowe modele. A skoro rzeczy z drugiej ręki z powodzeniem zastąpią nowe, to po co przepłacać?

Wózek widłowy – używany i dobry

Wielu przedsiębiorców wzbrania się przed zakupem używanych sprzętów, sądząc, że za niższą ceną towarów kryje się niższa jakość. Oczywiście, używany wózek widłowy nie będzie miał tak wysokiej wydajności jak model prosto z salonu, ale to nie znaczy, że efektywność pracy będzie zła. Niekiedy lepiej iść na kompromis i zakupić wózek widłowy renomowanej marki niż kupować nowy model od gorszego producenta. Używany pojazd znanej firmy jest zdecydowanie łatwiejszy w serwisowaniu, a części – tańsze i ogólnodostępne. W ofercie sprawdzonych dealerów, takich jak Pol-Widłak Serwis, znajdują się wyłącznie używane wózki po pełnym przeglądzie, z dokładnym opisem i szczegółową specyfikacją techniczną.

Jak wybrać dobry wózek widłowy?

  • Silnik

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na parametry silnika i przeprowadź krótki test kontrolny. Pozostaw włączony silnik na około 15 minut, a następnie aktywuj wszystkie funkcje hydrauliczne. Kiedy już to zrobisz, skontroluj, czy powierzchnie, na której zaparkowano pojazd, nosi ślady wycieków. Jeżeli zauważysz nieprawidłowości, wózek nie nadaje się do użytku w dłuższym terminie.

  • Widły

Aby sprawdzić stan techniczny wideł, umieść na nich ciężar równy maksymalnemu udźwigowi wózka. Jeżeli widły opadają zbyt szybko, to znak, że pojazd nie nadaje się do użytku.

Innym sposobem na kontrolę wideł jest zmierzenie ich grubości. W przypadku gdy ubytek wynosi więcej niż 10% w stosunku do stanu pierwotnego, można ocenić stan wózka jako mocno wyeksploatowany.

  • Opony

Jeżeli na oponach widoczne są ubytki i odkształcenia, to znak, że pojazd przebywał duże odległości i jest mocno zużyty.

  • Akumulator

Pierwszym poważnym sygnałem alarmowym są wypukłe cele świadczące o znacznym zużyciu wózka. Alarmujące jest także pojawianie się osadu z białych i zielonych kryształów – to prawdopodobnie świadczy o zasiarczeniu akumulatora.

Najbardziej czytelną oznaką zużycia sprzętu są przepracowane motogodziny. Nawet pojazd w dobrym stanie technicznym, ale z dużym „stażem”, nie posłuży nam tak długo, jak byśmy chcieli