Łożyska kulkowe to z pewnością najbardziej rozpowszechniony rodzaj łożysk tocznych. Są na tyle uniwersalne, że stosuje się je w wielu branżach przemysłowych, w tym także w motoryzacji. Dziś przyjrzymy im się nieco bliżej. Jak skonstruowane są łożyska kulkowe? Jakie ich modele dostępne są w sprzedaży?

Budowa łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe mają konstrukcję specyficzną dla łożysk tocznych. Zbudowane są z pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego oraz elementów tocznych, które kształtem przypominają kulki. Ważną częścią łożysk kulkowych jest także koszyk oraz osłona. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza łożyska przed zanieczyszczeniami. Łożyska kulkowe mogą przenosić zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe. Wszystko uzależnione jest od kształtu bieżni. Jakie modele łożysk kulkowych dostępne są na rynku?

Rodzaje łożysk kulkowych

Tradycyjne łożyska kulkowe znajdziemy w wariancie jedno- i dwurzędowym. To najbardziej uniwersalne modele, które mogą przenosić i obciążenia wzdłużne, i poprzeczne. Elementy te cechują się dość prostą konstrukcją. Są raczej tanie, zapewniają pełną precyzję pracy i cichobieżność. Mogą też osiągać wysokie prędkości. Łożyska kulkowe skośne są już nieco bardziej skomplikowane w budowie. Przenoszą obciążenia promieniowe, osiowe i złożone. Jak przekonuje specjalista z Hurtowni artykułów technicznych Mauro:

Łożyska kulkowe skośne stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych łożysk kulkowych. Doskonale sprawdzą się w układach wielokrotnych lub zdwojonych.

Główną zaletą modeli wahliwych jest niski poziom tarcia. Dlatego też wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie temperatura miejsca pracy jest wysoka i gdzie wymagane są wysokie obroty. Łożyska kulkowe wahliwe precyzyjnie znoszą obciążenia osiowe, promieniowe i złożone. Wykazują odporność na brak osiowości i cechują się sztywnością. Te parametry umożliwiają stosowanie ich w mocno obciążonych układach.

Łożyska kulkowe wzdłużne należą do modeli rozłącznych. Dzięki temu są bardzo łatwe w montażu i demontażu. Elementy te pracują tylko i wyłącznie przy osiowym obciążeniu. Jeśli w układzie potrzebujemy części, która poradzi sobie również z obciążeniem promieniowym, trzeba będzie zastosować dodatkowe łożysko. Na rynku dostępne są także łożyska kulkowe samonastawne, które zwykle montuje się w maszynach rolniczych i budowlanych. Świetnie radzą sobie z kompensowaniem niewspółosiowości i przenoszą obciążenia promieniowe.

Przedsiębiorstwo Mauro - oferta

Dobór odpowiedniego rodzaju łożyska zależy od właściwości układu, w którym ma się ono znaleźć oraz otoczenia pracy. W przypadku wątpliwości warto poradzić się firmy, specjalizującej się w sprzedaży łożysk. Jedną z nich jest Przedsiębiorstwo Mauro, które dostarcza swoim klientom łożyska kulkowe, walcowe, baryłkowe, igiełkowe, stożkowe, oprawy, tuleje, nakrętki, kulki i igiełki. W asortymencie firmy znajdują się także pasy napędowe (płaskie, klinowe, zębate, wielorowkowe), uszczelniacze (oringi, pierścienie zgarniające, płyty uszczelniające, simmeringi), węże przemysłowe (benzyna-olej, powietrze-woda, ssawno-tłoczne, techniczno zbrojone, wentylacyjne), artykuły spawalnicze (elektrody i drut spawalniczy), a także narzędzia, takie jak imadła, klucze, czy narzędzia skrawające. Zapraszamy!