Choć może się wydawać, że kraty pomostowe sprawdzają się przede wszystkim do tworzenia ciągów komunikacyjnych, to stal kortenowa dała nowe możliwości ich zastosowania. Materiał ten bowiem cechuje się niebanalnym wyglądem, co nieustannie inspiruje wielu architektów. Produkty z niej wykonane oferuje między innymi firma Rapmet, znajdująca się w Kłodzku.

Doświadczony producent wyrobów metalowych

Wyroby stalowe od wielu dekad cieszą się nieustanną popularnością w szeroko pojętym budownictwie. Ważne jednak, aby były dobrej jakości, ponieważ to przekłada się na bezpieczeństwo eksploatacji, jak i trwałość konstrukcji, których są częściami składowymi. Warto zatem nabywać je u uznanych producentów, takich jak firma Rapmet z Kłodzka. Na rynku działa już przeszło 40 lat, co bezsprzecznie przekłada się na doświadczenie w produkcji wyrobów stalowych. Specjalizuje się przede wszystkim w wykonywaniu oraz sprzedaży krat pomostowych, a przy tym oferuje między innymi ogrodzenia systemowe i siatki zgrzewane. Produkty są dystrybuowane nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą. Firma nieustanie się rozwija, aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Ich obsługa obejmuje nie tylko dostarczanie gotowych wyrobów, ale także ich projektowanie i produkcję według indywidualnych wytycznych.

Jak zostało wspomniane, sporą część oferty Rapmet stanowią kraty pomostowe. Są one dostępne w różnych odmianach i wykonane z odmiennych gatunków stali, między innymi kwasoodpornej, nierdzewnej czy ocynkowanej. Na szczególną uwagę zasługują wyroby kortenowe, wyróżniające się niebanalnym wyglądem. Jakie cechy ma ten materiał i gdzie można zastosować takie produkty?

Charakterystyka stali kortenowej

Surowiec ten zalicza się do gatunków niskostopowych. Jego szczególną cechą jest rdzawy nalot, który powstaje w procesie oksydacji, ale częściej na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że materiał koroduje i traci swoją trwałość. To powłoka ochronna, która pojawia się po mniej więcej trzech latach eksploatacji. Wynika to z obecności w składzie stopu miedzi, która z czasem się utlenia. Nalot ten ma właściwości samoregeneracji i nazywa się go patyną. Dzięki niemu wyroby ze stali kortenowej zyskują oryginalny wygląd. Najważniejsze jest jednak to, że cechuje się ona bardzo długą żywotnością, a przy tym nie wymaga przeprowadzania prac konserwacyjnych, a także dodatkowego zabezpieczania jej powierzchni na przykład poprzez malowanie proszkowe.

Zastosowanie krat pomostowych kortenowych

Same kraty pomostowe wciskane lub zgrzewane najczęściej wykorzystuje się do tworzenia ciągów komunikacyjnych. Do tego także mogą służyć te wyprodukowane ze stali kortenowej, jednak ze względu na swoje walory estetyczne stanowią one idealny produkt dekoracyjny. Architekci bardzo często sięgają po nie, jeśli chodzi o aranżacje w stylu industrialnym. Jak wskazuje pracownik firmy Rapmet z Kłodzka:

Bardzo często kraty pomostowe ze stali kortenowej można zauważyć na elewacjach budynków, ale również w konstrukcjach balustrad czy stopni schodów. Nadają się one także do budowy małej architektury ogrodowej – fontann, pergoli czy obrzeży trawników. Elementy takie wykorzystuje się nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w projektach domów jednorodzinnych.

Co ważne, podobnie jak inne kraty, tak również te wykonane z kortenu można łatwo poddawać obróbce, nadając im pożądany kształt. To produkt warty uwagi, ponieważ poza wieloma cechami użytkowymi, wyróżnia go niezwykle dekoracyjny charakter.