Zwiększenie wydajności produkcji bardzo często jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi musi stanąć każdy właściciel przedsiębiorstwa. Takie podejście do sprawy powoduje, że klienci zainteresowani zakupem mogą liczyć na znacznie atrakcyjniejsze ceny. Nie można zapominać także o tym, że ilość zawsze powinna iść w parze z jakością, co szczególnie widoczne jest wtedy, kiedy do wykonania produktu potrzeba jest ponadprzeciętne precyzja. Pomóc mogą w tym nowoczesne wykrojniki do blach. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Wykrojniki do blach – co to takiego?

Nowoczesne wykrojniki do blach należą do grupy narzędzi specjalistycznych i służą do stworzenia w arkuszu blachy otworu lub systemy otworów o określonym układzie i konkretnej średnicy. Czynnikiem decydującym o jakości wykrojnika jest materiał zasadniczy użyty do jego wyprodukowania. W zdecydowanej większości przypadków spotkać można się z wykrojnikami wykonanymi z niezwykle odpornej stali narzędziowej, która od swojego standardowego odpowiednika różni się przede wszystkim znacznie większą zawartością chromu. Sprawia to, że żywotność najwyższej jakości wykrojników może oscylować od 50000 do 9500000 uderzeń.

Skąd taka rozbieżność? Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników, aczkolwiek w pierwszej kolejności należy wyróżnić rodzaj wykrawanego materiału, jego grubość, próg cięcia, a także rodzaj powłoki narzędzi i ich należytą konserwację. Łatwo zatem wywnioskować, że im grubszy jest wykrawany materiał, tym żywotność wykrojników będzie mniejsza. Efekt ten może być jednak zredukowany aż o połowę. Zadbać trzeba jednak o regularne ostrzenie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Przemysłowe wykorzystanie wykrojników

Konieczność stworzenia często bardzo skomplikowanych kształtów wykrawania spowodowała, że pojedyncze wykrojniki zaczęły być łączone w maszyny nazywane wykrawarkami. W zależności od marki oraz rodzaju mogą one obsługiwać aż do 50 narzędzi.  Na wyjątkową uwagę zasługuje tutaj jednak uniwersalność zastosowania. Nowoczesne wykrawarki mogą z powodzeniem obrabiać blachy o grubości od 0.5 do aż 8.0 mm. Grubość jest tutaj bardzo ważnym parametrem, ponieważ bezpośrednio wypływa na maksymalną średnicę wykrawanego otworu. Dla przykładu, w arkuszu z niezwykle twardej stali nierdzewnej o grubości 8 mm, przy nacisku oscylującym w granicach 22 ton, można wykonać otwór o średnicy 16 mm, natomiast w arkuszu z aluminium 56 mm.

Warto również wspomnieć o tym, że ze względu na swoje specyficzne zastosowanie, wykrojniki nie są narzędziami dostępnymi w każdej hurtowni. Najlepsze warunki cenowe i szeroko zakrojone doradztwo w tym zakresie mogą zagwarantować nam jedynie dystrybutorzy o wyraźnym stopniu specjalizacji branżowej tacy jak firma Profil. Wysokiej jakości wykrojniki z pewnością będą stanowiły idealne uzupełnienie każdego nowoczesnego zakładu produkcyjnego, stawiającego na wydajność i nowoczesność.