Górnictwo jest bardzo ważną gałęzią przemysłu w Polsce. Dla sprawnego oraz bezpiecznego wydobycia różnych surowców, konieczne jest używanie specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi. Sprawdzona firma Minova Arnall z miejscowości Golce oferuje różnego rodzaju kotwie rozprężne, które służą do zabezpieczania stropu i ociosów wyrobisk górniczych. Mogą służyć jako samodzielne lub wzmacniające obudowy kotwowe. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Zastosowanie i charakterystyka techniczna kotwi rozprężnych

Górnictwo jest jedną z podstawowych gałęzi szeroko rozumianego przemysłu, a do wydobycia różnych surowców wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz narzędzie. Mają one na celu zapewnienie bezpiecznej i wydajnej pracy, która ma duże znaczenie ze względu na ponoszone koszty eksploatacyjne, co niewątpliwie przekłada się na cenę surowców. Kotwie rozprężne oferowane przez doświadczoną firmę Minova Arnall służą do zabezpieczania stropu i ociosów wyrobisk górniczych. Mogą być używane jako samodzielna lub wzmacniająca obudowa kotwowa, a także do podwieszania różnorodnych elementów wyposażenia górniczego. W przypadku kotwi rozprężnych typu KE-3W i KE3-2K może być zastosowane kilka rodzajów żerdzi, które są wykonane z gładkiego pręta stalowego. Różnią się one od siebie kształtem i wielkością spęczania dolnej części.

Ważnymi elementami, mającymi na celi utwierdzenie kotew w otworze są głowice rozprężne o średnicy ø36, które składają się z trzech szczęk oraz w przypadku typu KE-3W z jednego rozpieraka, zaś w KE3-2K z dwóch rozpieraków. Razem z kotwami mogą być stosowane różnego rodzaju podkładki z otworem płaskim lub stożkowym. Jeżeli chodzi o paramenty techniczne, to musi zostać spełnione odpowiednia nośność kotwi, która w przypadku produktów firmy Minova Arnall wynosi aż 170 kN. Kotwie posiadają Certyfikat Zgodności Nr 63/6/2022 wydany przez Centrum Innowacji Technicznych „INOVA” w Lubinie.  Z kolei w przypadku kotwi rozprężnych typu KR-1/Ø25-M18 i KR-2/Ø25-M18 używane są odmienne rodzaje żerdzi, których górne części są zakończone są gwintem walcowanym M18. Głowica typu KR-1/Ø25-M18 posiada szczękę rurową ø25 i jeden rozpierak, natomiast głowica KR-2/Ø25-M18 zbudowana jest z dwóch szczęk rurowych i dwóch rozpieraków. Kotwie KR-1/Ø25-M18 i KR-2/Ø25-M18 posiadają Certyfikat Zgodności Nr 68/5/2019 wydany przez Centrum Innowacji Technicznych „INOVA” w Lubinie.

Co warto wiedzieć na temat kotwi rozprężnych?

Kotwie rozprężne do spełnienia swojego zadania wymagają prawidłowej technologii zabudowy. Niezwykle istotne jest, aby odwiercony otwór był dopasowany do średnicy głowicy rozprężnej . Długość otworu winna być równa długości kotwi. Powinien być wywiercony na sucho z bieżącym odsysaniem zwiercin. Następnie należy uzbroić kotew poprzez założenie na żerdzi podkładki i nakręcenie głowicy. Dany typ kotwi powinien być wprowadzany w otwór do momentu oparcia się podkładki o powierzchnię górotworu. Nadanie obrotu żerdzi spowoduje rozparcie  głowicy w otworze. Najlepszym dostawcą kotwi rozprężnych dla górnictwa, posiadającym prawie 50-letnie doświadczenie w branży jest profesjonalna firma Minova Arnall, działająca na terenie województwa śląskiego, która oprócz wysokiej jakości oferowanych produktów, służy klientom także fachowym wsparciem, zapewniając miłą obsługę. Na koniec warto wspomnieć, ze firma jest jednym z największych producentów obudowy górniczej w Polsce i oferuje bardzo zróżnicowany asortyment.