Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które umożliwiają korzystanie z energii elektrycznej bez stałego dostępu do źródła zasilania prądu. Tego typu generatory mają wiele zastosowań, a najczęściej korzysta się z nich w miejscach i sytuacjach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci energetycznej. Takie agregaty można wynająć np. do zorganizowania imprezy plenerowej. Jak zbudowane są prądotwórcze agregaty i gdzie najczęściej się ich używa?

Agregat prądotwórczy – czym jest to urządzenie i z czego jest złożone?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które generuje prąd elektryczny. Zatem może ono stanowić alternatywne źródło zasilania, np. w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do gniazda elektrycznego. Rozbierając agregat na mniejsze części, można wyodrębnić w jego budowie trzy oddzielnie urządzenia. Pierwszym z nich, a zarazem najważniejszym jest silnik. W trakcie spalania paliwa wytwarza on energię. Kolejna część to prądnica. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie prądu elektrycznego. Ostatnim elementem jest falownik. Urządzenie to przekształca prąd wytworzony przez prądnice na taki, z jakiego można bezpiecznie korzystać. W agregatach prądotwórczych stosuje się różne typu silników spalinowych. Najczęściej są to:

  • silniki benzynowe czterosuwowe,
  • silniki benzynowe dwusuwowe,
  • silniki diesla.

Czterosuwowe silniki benzynowe wyróżniają się równą pracą. Do ich zalet zalicza się brak problemów z ich uruchomieniem w niskich temperaturach. Poza tym charakteryzują się dużą mocą w stosunku do ich masy. Silniki benzynowe dwusuwowe mają prostą budowę, a jednocześnie wyróżniają się dużą wytrzymałością. Jednak ze względu na to, że ich praca jest mało stabilna, obecnie rzadko się je wykorzystuje w agregatach prądotwórczych. Największą oszczędnością i wytrzymałością wyróżniają się silniki diesla. Ich cechą charakterystyczną jest duży moment obrotowy i małe zużycie paliwa. Jednym z poważniejszych ich problemów mogą być kłopoty z uruchomieniem w niskich temperaturach.

Gdzie mają zastosowanie agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do źródła energii elektrycznej. Zazwyczaj są to domki letniskowe lub inne tego typu konstrukcje. Ponadto przydatne są one podczas organizacji rozmaitych imprez (szczególnie plenerowych). Mając taki agregat, organizatorzy eventów nie muszą martwić się brakiem prądu. Generatory prądotwórcze to chętnie stosowana opcja także wtedy, gdy przewidujemy gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Przykładem takiej sytuacji może być intensywne korzystanie z klimatyzacji w upalne dni.

Z prądotwórczych agregatów chętnie też korzystają firmy budowlane. Wynika to z tego, że ich użycie nie wymaga szukania źródła prądu, a dodatkowo mogą być one wykorzystywane w różnych miejscach budowy. Generatory prądotwórcze mogą być również awaryjnym źródłem zasilania. Zwykle w tym celu korzysta się z nich w sytuacji, gdy krótkotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi. W związku z tym takie generatory znajdziemy m.in. w szpitalach, gabinetach zabiegowych czy transporcie miejskim.

Wynajem agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze można kupić albo wynająć, jeżeli potrzebujemy ich tylko na dzień lub kilka dni. Usługi wynajmu prądotwórczych generatorów oferuje między innymi firma Safe-Trans z Piaseczna w województwie mazowieckim. W ofercie tej firmy znajdziemy agregaty o mocy od 45 kVA do 550 kVA. Każde urządzenie jest dobrze wyciszone, zatem jego praca nikomu nie będzie przeszkadzała.