Szklarz jest jedną z najstarszych profesji rzemieślniczych. Wielu osobom zawód ten kojarzy się tylko ze wstawianiem szyb i wykonywaniem luster na wymiar, jak się jednak okazuje, zakres szklarskiej działalności jest dużo większy i odpowiada na potrzeby klientów o bardzo zróżnicowanych wymaganiach, zarówno tylko indywidualnych, jak i firmowych. Sprawdź razem, z nami, jakie usługi oferują zakłady szklarskie.

Podstawowe usługi szklarskie

Do podstawowych usług szklarskich możemy zaliczyć wstawianie nowych szyb - standardowych, antywłamaniowych, żywicowanych lub hartowanych oraz produkcję luster. Lustra są elementem dekoracyjnym każdego domu. Można umieścić je nie tylko w łazience, ale również w sypialni, salonie, czy na korytarzu. Obecne możliwości pozwalają na wykonywanie zwierciadeł o nietypowych, zróżnicowanych kształtach różnej wielkości. Coraz częściej wykonuje się lustra podświetlane. Mają one nie tylko fajny design, ale są również funkcjonalne i doskonale oświetlają odbijającą się w lustrze sylwetkę lub twarz. Zamawiając lustro na wymiar, bardzo często nie trzeba się martwić również o jego transport i montaż. Zakłady szklarskie zazwyczaj mają takie usługi w swojej ofercie.

Oferta dla wymagających

Jak już wcześniej wspomniano, zakłady szklarskie wychodząc naprzeciw potrzebom klientów nieustannie poszerzają zakres swoich usług. Co więcej oprócz wymiany szyb i wykonania luster znajdziemy w ich ofercie? Nowoczesne zakłady szklarskie zajmują się również projektowaniem, przygotowaniem oraz montażem: szklanych drzwi, kabin prysznicowych, przeszkleń budynków czy nowoczesnych barierek. Skorzystanie z usług szklarza podczas wykańczania wnętrz pozwala nam wprowadzić do nich powiew nowoczesności i niepowtarzalnego wystroju. Szklane kabiny na wymiar mieszczące się w nowatorskich salonach kąpielowych czy szklane drzwi z nietypowymi ornamentami to coraz częściej wykorzystywany trend wnętrzarski. Chcąc skorzystać z kompleksowych i profesjonalnych usług szklarskich warto przyjrzeć się ofercie ZUP Marcina Baumgarta z Koronowa. Doświadczony szklarz chętnie wykona dla nas drzwi, szyby, podłogi i inne wyroby szklane na wymiar. Zakład podejmuje się również wykonania wszelakich nietypowych i nowatorskich pomysłów z użyciem szklanych elementów. 

Jakim procesom poddaje się szkło podczas obróbki?

Szkło wykorzystywane w domach lub mieszkaniach bardzo często poddaje się różnym zabiegom, które mają na celu dodatkowe wzmocnienie lub po prostu stworzenie konkretnych efektów wizualnych. Chyba najczęściej spotykanym z nich jest hartowanie szkła, które polega na podgrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury - ponad 600 stopni Celsjusza, a następnie schłodzeniu strumieniem zimnego sprężonego powietrza. Proces ten znacznie zwiększa wytrzymałość szkła. Z kolei, zabiegiem, dzięki któremu szkło będzie bezpieczniejsze w użytkowaniu jest proces szlifowania, który polega na pozbawieniu brzegów szklanej tafli wszelkich ostrości i nierówności.

Bardzo często wykonuje się również fazowanie, które doprowadza do powstania na tafli szkła załamania powierzchni, dzięki czemu osiąga ona interesujący efekt wizualny. Ten zabieg najczęściej stosuje się w przypadku luster czy ozdobnych ścianek działowych. Chcąc ukryć wszelkie szklane nierówności i uzyskać gładką, szklaną taflę możemy poddać ją laminowaniu. Proces ten polega na łączeniu szkła ze specjalną folią EVA, która w momencie łącznie przechodzi w stan ciekły, dzięki czemu wszelkie nierówności zostają zniwelowane.