Dźwigi najczęściej możemy spotkać na budowie. Mają one jednak swój udział w wielu innych branżach, takich jak transport czy leśnictwo. Dźwigi i żurawie, z resztą jak inne ciężkie, specjalistyczne i przemysłowe maszyny, potrzebują okresowej konserwacji i dokładnego serwisu. Nad ich bezpieczeństwem i sprawnością czuwa Urząd Dozoru Technicznego. Czytając artykuł dowiesz się, dlaczego konserwacja i serwis to podstawa w użytkowaniu dźwigów.

Czym jest i jak wygląda konserwacja dźwigów?

Głównym celem konserwacji dźwigów jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania maszyny, zgodnie z jej przeznaczeniem w charakterystycznych warunkach pracy. Dźwigi należą do urządzeń, które podlegają dozorowi UDT. Konieczność konserwacji wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Temat jest poważny, dlatego warto zlecić konserwację doświadczonej firmie świadczącej usługi w zakresie hydrauliki siłowej, takiej jak Hydrotech. Dobry stan techniczny urządzenia ma wpływ na bezpieczeństwo środowiska, otoczenia i przede wszystkim ludzi.

Podczas konserwacji dźwigów wykonuje się następujące czynności:

  • sprawdzenie działania oświetlenia i sterowników,
  • sprawdzenie działania ograniczników ruchowych i wszystkich elementów bezpieczeństwa,
  • sprawdzenie prawidłowości obsługi maszyny,
  • sprawdzenie stanu technicznego: mechanizmu napędowego, układów hamulcowych i cięgien nośnych.

Fachowcy świadczący konserwację dźwigów posiadają stosowne uprawnienia, wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Zdobycie certyfikatu poprzedza odpowiednie zaopatrzenie firmy w urządzenia naprawcze i najnowsze technologie.

Kiedy korzystać z usług konserwacyjnych?

O konserwacji urządzeń dźwigowych decydują zalecenia producenta maszyny oraz procedury, które określa Urząd Dozoru Technicznego. Proces konserwacji może się zatem odbywać w różnym cyklu. Zaznacza się jednak, że nie może to być rzadziej niż raz na rok. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku konserwacji samojezdnych, szybkomontujących, przewoźnych, szynowych i wieżowych, prace konserwacyjne powinny być wykonywane co 30 dni.

W ramach usług konserwacyjnych wykonuje się również pomiary rezystancji. Takich pomiarów wymagają urządzenia dźwignicowe wyposażone w instalacje i aparaty elektryczne. Jeśli urządzenia dźwigowe pracują w bardzo ciężkich warunkach (wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, substancje żrące), ich konserwacja wymaga pisemnego poświadczenia.