Przemysł morski oraz stoczniowy wymagają dostępności materiałów, które będą odporne na działanie zawierającej sól wody morskiej. Jednym z materiałów, który spełnia wymagane standardy antykorozyjne, jest tzw. stop Cunifer, czyli zawierający w sobie żelazo, nikiel oraz miedź. Wykonywane są z niego m.in. instalacje chłodzenia silnikowego, ale z powodzeniem jest także wykorzystywany do produkcji elementów do systemów zraszających.


Konstrukcja rur do instalacji 

Rury przeznaczone do wykonywania instalacji w przemyśle morskim muszą - poza odpowiednim materiałem - charakteryzować się także odpowiednią budową. Konstrukcja rur wymaga uwzględnienia specjalnych zaślepek, które zabezpieczają wejścia przewodów przed wnikaniem i osadzaniem się zanieczyszczeń. Dodatkową osłonę stanowią kształtki wykonane z tego samego antykorozyjnego materiału, które pozwalają na tworzenie połączeń pomiędzy poszczególnymi rurami, tłumaczą pracownicy firmy Wieland Eucaro.


Z czego wynikają właściwości antykorozyjne stopu Cunifer?

Rury wykonane ze stopu Cunifer podlegają szczegółowym badaniom, które mają na celu zweryfikować ich trwałość oraz wytrzymałość na różne czynniki, m.in. testom szczelności. Dotyczy to także odporności na skrajne temperatury, w tym zamarzanie. Nie mniej ważne jest zachowanie sprawności rurociągu na dużych głębokościach. Wiele właściwości rur ze stopu Cunifer wynika również z odpowiednio przeprowadzonej pasywacji. Jest to proces, który pozwala na uzyskanie powłoki ochronnej, podczas kontaktu z aktywnym chemicznie czynnikiem, dzięki temu powstająca powłoka staje się niewrażliwa i uodparnia się na działanie danej substancji.


Inne zastosowania stopu Cunifer

Zastosowanie Cunifera w przemyśle morskim nie ogranicza się do budowy rurociągów, ale także pompy, zaworów, złączek oraz całej szerokiej armatury, która stanowi uzupełnienie instalacji funkcjonujących na okrętach. Często towarzyszy on innym materiałom o wysokich standardach wytrzymałości, takim jak stal nierdzewna oraz kwasoodporna. Coraz częściej zdarza się, że stop bywa wykorzystywany również jako uzupełnienie wewnętrznej powłoki przewodów kanalizacyjnych w domowych instalacjach, co pokazuje jego uniwersalne zastosowanie, nie tylko w kontakcie ze słoną wodą morską.