Od ponad stu lat stal nierdzewna stosowana jest w wielu pracach budowlanych i instalatorskich. Wykonane z niej rury i złączki tworzą instalacje, które transportują różnego typu media – od czystej wody użytkowej po silnie toksyczne i żrące substancje chemiczne. Jest to możliwe dzięki unikalnym właściwościom stali szlachetnej. Czym wyróżnia się ten materiał oraz produkowane z niego wyroby?

Stal nierdzewna i jej właściwości

Stal nierdzewna jest materiałem o obniżonej zawartości węgla w składzie. Swoje właściwości antykorozyjne uzyskuje dzięki przynajmniej 10%-owej domieszce chromu. W efekcie reakcji tego pierwiastka z tlenem na powierzchni materiałów, stworzonych ze stali nierdzewnej, tworzy się cienka warstwa tlenku chromu. Posiada ona zdolność do regeneracji, a dodatkowo – nie wchodzi w reakcję chemiczną z innymi substancjami. Stal szlachetną można ulepszać poprzez dodatek większej ilości chromu lub innych pierwiastków takich jak molibden, czy nikiel.

Zalety stali szlachetnej oraz wytwarzanych z niej rur

Stal nierdzewna jest całkowicie odporna nawet na długotrwałe działanie wilgoci. Wytworzone z niej rury przez całe lata mogą służyć do transportu różnorodnych cieczy, nie ulegając przy tym korozji. Materiał ten nie wykazuje też wrażliwości na działanie ognia i wysokich temperatur. Cechuje się nieprzeciętną trwałością, dzięki czemu instalacja stworzona z rur i złączek ze stali szlachetnej, jest w zasadzie długowieczna.

Tworzywo to jest łatwe w czyszczeniu, co pomaga w utrzymaniu wysokich standardów higieny w zakładach przetwórczych i przemysłowych. Stosowanie tego materiału nie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, gdyż prawie połowa stali nierdzewnej dostępnej na rynku pochodzi z recyklingu. Należy też wspomnieć, że jest ona łatwa w obróbce, co pozwala dostosować wyroby do określonego sposobu ich wykorzystania.

Rodzaje rur ze stali nierdzewnej

Jak informuje specjalista z firmy Eurostal-Metale – najpowszechniej stosowane rury ze stali nierdzewnej to te spawane ze szwem. Są to wyroby hutnicze o przekroju pierścieniowym poprzecznym, które charakteryzują się znaczną długością. Wśród rur spawanych ze szwem możemy wymienić:

  • modele służące do zastosowań ciśnieniowych,
  • modele przeznaczone dla przemysłu spożywczego i chemicznego,
  • modele służące do zastosowań mechanicznych i ogólnotechnicznych.

Na rynku dostępne są także rury bezszwowe, które również dedykowane są do zastosowań ciśnieniowych. Ponadto wiele firm oferuje także produkty kwasoodporne, ocynkowane oraz rury precyzyjne, które znajdują zastosowanie w przemyśle maszynowym i hydraulicznym.