Metale oraz stopy niezawierające żelaza nazywamy metalami kolorowymi. Mają one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Produkuje się z nich także wiele wyrobów oraz elementów konstrukcyjnych. Sprawdź, jakie jest zastosowanie blach, prostowników, prętów, kątowników oraz profili, a także czym charakteryzują się różne rodzaje metali kolorowych.

Metale nieżelazne – co do nich zaliczamy?

Mianem metali nieżelaznych określamy wszystkie metale oraz ich stopy, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Jest to duża grupa doskonałych przewodników elektrycznych, które posiadają różnorodne, cenione w różnych dziedzinach przemysłu właściwości. Do metali kolorowych, bo tak inaczej nazywamy metale nieżelazne, zaliczamy:

  • aluminium,
  • brąz,
  • stal nierdzewna,
  • stal kwasoodporna,
  • miedź,
  • mosiądz,
  • a także cynk, cynę oraz ołów.

Popularne wyroby z metali kolorowych

Z metali nieżelaznych produkuje się wiele wyrobów wykorzystywanych w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu. W hurtowniach technicznych, takich jak M-IT znajdziesz wyroby z metali kolorowych – płaskowniki, blachy, pręty, tuleje, kątowniki oraz rury. Tworzy się z nich konstrukcje budowlane, balustrady, furtki, barierki, ogrodzenia, a także części stolarki okiennej oraz drzwiowe.

Dużą część wyrobów z metali kolorowych stanowią różnego typu profile stalowe. Płaskowniki są stalowymi prętami, które uzyskuje się poprzez cięcie zwoju stali na podłużne pasy. Mają płaski kształt i prostokątny przekrój. Elementy te charakteryzuje wyjątkowa twardość, dlatego nie ulegają odkształceniom i zachowują swoje właściwości przez długi czas.

Kątowniki to natomiast profile stosowane w stolarstwie, murarstwie, produkcji mebli, pracach konserwatorskich i ciesielstwie.

Blachy to wyroby o szerokim zastosowaniu, nie tylko w budownictwie, ale też wielu innych branżach. Służą także do produkcji naczyń, garnków i pojemników, a w przemyśle lotniczym i morskim wykorzystuje się je do produkcji samolotów i statków. Mają też zastosowanie w produkcji zbiorników ciśnieniowych oraz w stolarce okiennej.

Jakie zastosowanie mają metale kolorowe w przemyśle?

Metale kolorowe i artykuły techniczne, które się z nich wykonuje, wykorzystywane są, m.in. w branży spożywczej, chemicznej, motoryzacyjnej, budowlanej, elektrycznej czy maszynowej. Wykorzystuje się je także w wielu gałęziach produkcji, na przykład w:

  • stolarstwie,
  • produkcji mebli,
  • produkcji konstrukcji stalowych.

Wyroby z metali kolorowych ze względu na dobre przewodnictwo elektryczne oraz wytrzymałość na wysokie temperatury powszechnie wykorzystuje się także w elektryce i przemyśle elektronicznym.