Srebro koloidalne uznawane jest za naturalny środek antybakteryjny. Jego innowacyjność opiera się o nanocząsteczki, które pozwalają zaliczyć srebro do preparatów nowej generacji. Gdzie zatem nanosrebro znalazło swoje zastosowanie? Przede wszystkim wykorzystywane jest w szeroko pojętej branży rolniczej, kosmetycznej oraz farmaceutycznej.

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne zwane jest inaczej nanosrebrem, a także kolargolem. Stanowi ono zaś preparat bardzo mocno rozdrobionego srebra z żelatyną oraz białkiem. Jego cząsteczki charakteryzują się przy tym średnicą maksymalnie 100 nm. To dzięki temu osiąga się wysoką antybakteryjną powierzchnię czynną przy najniższej masie. Nanosrebro posiada potwierdzone działanie przeciwdrobnoustrojowe, dlatego tworzy się z niego coraz większą liczbę unikalnych produktów do zastosowania medycznego, farmaceutycznego, chemicznego, rolniczego, gospodarczego czy budowlanego. Srebro koloidalne nawet jest stosowane przy produkcji żywności oraz tekstyliów.

Nanosrebro w medycynie

Nanosrebro jest szczególnie cenione w medycynie. Z jego wykorzystaniem tworzy się leki dermatologiczne oraz okulistyczne, opatrunki, a także środki dezynfekcyjne. Srebro koloidalne świetnie nadaje się także jako dodatek do płukania tkanin medycznych. Jak podkreśla jeden z największych producentów kolargolemu w Polsce – firma NANO-KOLOID – nanosrebro jest skutecznym środkiem utylizacji bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich. Wiele koncernów farmaceutycznych tworzy zatem leki na bazie srebrna.

Nanosrebro jest także cenione w kosmetologii. Uznaje się je bowiem za naturalny preparat, który gwarantuje skuteczne niszczenie mikroorganizmów i bakterii już przy niskich stężeniach. Podkreślić przy tym należy to, że srebro nie uszkadza flory bakteryjnej nabłonka. W kosmetologii nanosrebro wykorzystuje przy tworzeniu swoich kosmetyków m.in. Laboratorium Dr. Eris.

Nanosrebro a chemia gospodarcza

Srebro koloidalne wykorzystywane jest również przez uznanych producentów chemii gospodarczej, którzy tworzą na jego bazie preparaty do zastosowania przemysłowego, domowego oraz specjalistycznego. Nanosrebro świetnie radzi sobie z grzybami, tworząc na różnych powierzchniach wydajną powłokę biobójczą. Najlepsi producenci na rynku wypuszczają już pierwsze naturalne środki chemiczne oparte o srebro koloidalne, reklamując produkty przede wszystkim jako proekologiczne. Są one m.in. bezpieczne dla alergików oraz astmatyków, a także niesamowicie wydajne w przestrzeniach publicznych oraz pracowniczych.

Podkreślić warto, że nanosrebro stosowane w lekach niszczy wiele szczepów grzybów, bakterii oraz wirusów usuwając je w szybkim czasie. Szybkość działania srebra koloidalnego jest znacznie wyższa od antybiotyków. Dostrzegają to zatem producenci środków czystości, zwłaszcza w obliczu wyzwania sanitarnego wywołanego pandemią COVID-19.

Srebro koloidalne w rolnictwie

Srebro jest również wykorzystywane jako komponent środków przeciwdrobnoustrojowych w rolnictwie czy hodowli zwierząt. Może być także stosowane przy przewozie żywności, a nawet przy jej przetwórstwie spełniając standard sanitarny HACCP. Nanosrebro dla przykładu stosuje się zatem do sterylizacji i tworzenia osłon antybakteryjnych sprzętów oraz instalacji gospodarczo-produkcyjnych. Często rolnicy kupują środki do odkażania instalacji do dojenia właśnie z cząsteczkami srebra.

Również i przy uprawie roślin nanosrebro ma znaczenie. Srebro koloidalne zabezpiecza pędy i korzenie przed czynnikami chorobotwórczymi oraz wspomaga rozwój roślin. Wszystko to przy 100% bezpieczeństwie dla środowiska naturalnego oraz człowieka i zwierząt.