Zbiorniki przeciwpożarowe montowane są zwykle tam, gdzie nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej ilości wody gaśniczej w krótkim czasie. Obiekty przemysłowe często korzystają z takiego rozwiązania, podobnie jak magazyny gazów i cieczy palnych. Rolą zbiorników przeciwpożarowych jest przede wszystkim zagwarantowanie źródła wody w przypadku awarii zasilania stałych urządzeń gaśniczych, sieci przeciwpożarowych oraz instalacji, które służą do gaszenia pożaru na zewnątrz. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie.

Z jakich materiałów wykonywane są zbiorniki przeciwpożarowe?

Zbiorniki przeciwpożarowe wykonywane są z najwyższej jakości materiałów. Należą do nich: stal nierdzewna, żelbet a także tworzywa sztuczne, takie jak polietylen lub polipropylen. Biorąc pod uwagę ich usytuowanie, zbiorniki przeciwpożarowe mogą być wykonane do użytku zewnętrznego – podziemne lub naziemne, jak i mogą występować w formie wewnętrznej, umieszczanej w budynku. Projekt zbiornika zwykle projektuje się w trakcie projektowania całego obiektu. Zbiorniki przeciwpożarowe mogą być także dopasowane do istniejącej już inwestycji. Takie rozwiązanie stosuje się wówczas, kiedy taka inwestycja zmienia swój charakter, bądź następuje jej przebudowa czy remont.

Jakie są cechy zbiorników przeciwpożarowych?

Zbiorniki przeciwpożarowe charakteryzują się ogromną wytrzymałością na uderzenia oraz przebicia. Dodatkowo są odporne na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, takich jak śnieg, słońce czy deszcz. Zbiorniki przeciwpożarowe to konstrukcje bardzo trwałe, o długiej żywotności. Zbiorniki tego typu gwarantują bezpieczne przechowywanie wody, która przydatna jest do celów przeciwpożarowych.

Produkcja zbiorników przeciwpożarowych

Zbiorniki przeciwpożarowe mogą się od siebie różnić, ze względu na projekt czy formę produkcji. Dzieje się tak przede wszystkim poprzez zastosowanie wszelkiego rodzaju rozwiązań. Zbiorniki przeciwpożarowe producenta Mostostalex przeznaczone są do magazynowania wody przeciwpożarowej. W produkcji zastosowano rozwiązania konstrukcyjne zbiornika, które zostały opracowane przez doświadczonych projektantów w tej dziedzinie. Zbiorniki przeciwpożarowe spełniają wszystkie wymagane normy. Powierzchnia dachu zbiornika ukształtowana jest w taki sposób, który pozwala na swobodny odpływ wody deszczowej - brak ryzyka gromadzenia wody na dachu.