Zastosowanie form wtryskowych zrewolucjonizowało sposób, w jaki tworzy się produkty z tworzyw sztucznych. Wiele form wtryskowych można podzielić na dwie główne kategorie: systemy z gorącymi i zimnymi kanałami. Każdy z tych systemów ma swoje zalety i ograniczenia, dzięki czemu lepiej nadaje się do konkretnych zastosowań. W jaki sposób działają i jakie są ich najważniejsze cechy?

Gorącokanałowe formy wtryskowe

Formy wtryskowe gorącokanałowe składają się zazwyczaj z dwóch połówek tworzących formę gorącego kanału. Wewnątrz jednej z nich znajduje się podgrzewana płyta z wykonanymi kanałami rozprowadzającymi materiał . Zapewnia one stałą temperaturę, utrzymując stopiony materiał termoplastyczny w kanałach w tej samej temperaturze co cylinder grzewczy. W przypadku materiałów szczególnie wrażliwych na ciepło lepiej sprawdzają się formy wtryskowe ogrzewane zewnętrznie. Gdy pożądana jest lepsza kontrola przepływu, skuteczniejszym rozwiązaniem będą wewnętrznie ogrzewane formy. System gorących kanałów utrzymuje materiał w stanie stopionym przez cały czas trwania procesu wtrysku, dopóki nie wpłynie do gniazda formy.

Zimnokanałowe formy wtryskowe

Formy zimnokanałowe zwykle składają się z dwóch lub trzech sekcji i występują z tryskiem tunelowym i szczelinowym. Stopione tworzywo termoplastyczne jest najpierw wtryskiwane do formy z dyszy wtryskarki przez wlew, który wypełnia sieć kanałów prowadzących do wnęk formy. W tym systemie kanały są nieogrzewane i działają jako system rozprowadzający stopione tworzywo sztuczne do poszczególnych wnęk formujących. W formie z zimnymi kanałami następnie chłodzi się wlew, kanały i formowaną część. W formach w tryskiem szczelinowym wlew i system wlewowy pozostają przymocowane do produktu końcowego. System wypychania jest następnie używany do oddzielenia uformowanego elementu od rdzeniowej połowy formy. W formach w tryskiem tunelowym tworzywo z kanałów jest oddzielane od elementów wtryskiwanych w trakcie wypychania ich z gniazd.

W formach wtryskowych trójsekcyjnych zimnokanałowych natomiast płyta zgarniająca zawiera wlew, który dostarcza stopiony materiał termoplastyczny do sieci kanałów. Te znajdują się w oddzielnej płycie gniazdowej. Ostateczny element jest formowany i chłodzony na połowie płyty. System form z trzema sekcjami automatycznie oddziela poszczególne elementy, gdy forma się otwiera. Zarówno w dwusekcyjnych, jak i trójsekcyjnych (z płyta pośrednia) systemach form znajdujących się ofercie firmy Pronar z Radomia, dopływ może być ponownie wykorzystany i poddany recyklingowi, zmniejszając w ten sposób ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Z tego względu ten system jest łatwiejszy i tańszy w utrzymaniu.