Złom stalowy jest jednym z najpopularniejszych odpadów, oddawanych do skupu surowców wtórnych. Wynika to z faktu, że zajmuje on dużo miejsca i niekorzystnie wpływa na estetykę otoczenia. Pozbywają się go więc zarówno osoby indywidualne, jak i przedsiębiorcy. Warto zaznaczyć, że w wielu firmach stalowe przedmioty są uznawane za odpady poprodukcyjne. Przeczytaj, na jakie kryteria warto zwrócić uwagę, wybierając skup.

Złom stalowy – co się do niego zalicza?

Złom stalowy to odpad metalurgiczny, który naddaje się do recyklingu. Jak wskazuje sama nazwa – jego podstawowym składnikiem jest stop żelaza z węglem. Warto jednak zaznaczyć, że zawartość węgla nie może przekroczyć 2,11%. Jakie przedmioty mogą być więc do niego zaliczone? Są to przede wszystkim:

  • złom lekki – jego grubość nie może przekroczyć 4mm. Do grupy tej zaliczają się więc blachy stalowe czy też elementy karoserii samochodowej,
  • złom ciężki – są to między innymi pręty zbrojeniowe, grube rury czy też kształtowniki, wykorzystywane do budowy różnego rodzaju elementów architektonicznych. Warto zaznaczyć, że grubość tych elementów często przekracza 6mm.

Skup złomu – kryteria wyboru

Ze względu na to, że stalowe elementy zazwyczaj są duże, wywóz na skup surowców wtórnych może stanowić duże wyzwanie dla ich właściciela. Na szczęście, na rynku funkcjonują firmy, które dopasowują się do potrzeb klientów i zapewniają transport odpadów. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Raf-Mar FHU. Firma funkcjonuje bowiem od 2005 roku – posiada zatem wieloletnie doświadczenie i obszerną, branżową wiedzę. Dodatkowo, na pierwszym miejscu zawsze stawiany jest klient. W związku z tym, oferuje ona także możliwość pozostawienia kontenerów na złom na posesji klienta – by w trakcie budowy lub remontu mógł on gromadzić w jednym miejscu odpady.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz możliwości transportu odpadów i wypożyczenia kontenera, przy wyborze skupu złomu, ważne są także inne aspekty. Do najbardziej istotnych należy zaliczyć:

  • zaplecze sprzętowe, jakim dysponuje dane przedsiębiorstwo – ważne jest np. posiadanie profesjonalnej wagi samochodowej,
  • konkurencyjne ceny – im wyższa cena za kilogram złomu tym lepiej. Warto więc porównać oferty kilku skupów i uwzględnić przy tym, czy przedsiębiorstwo oferuje transport czy klient powinien go samodzielnie zorganizować,
  • możliwość negocjacji cen – szczególnie wtedy, gdy oddawana jest duża ilość złomu stalowego,
  • wystawianie karty odbioru odpadów,
  • wystawianie formularza przyjęcia odpadów.