Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia, że sztuczna inteligencja rodem z filmu Iron Man będzie pracować w Twojej firmie. Dziś innowacyjne roboty współpracujące są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Nie tylko go przyśpieszają, ale są o wiele dokładniejsze i bardziej precyzyjne od siły roboczej. Czym dokładnie są i jakie zalety wynikają z ich zastosowania?

Czym są roboty współpracujące?

Roboty współpracujące to sterowane automatycznie maszyny, które są nie tylko wielozadaniowe i programowalne, ale również charakteryzują się swobodą w zakresie ważnych zastosowań przemysłowych. Sprawdzają się nie tylko ze względu na szybkość i precyzję, ale także zdolność pracy w warunkach niesprzyjających dla człowieka. Żeby wprowadzić roboty do swojego przedsiębiorstwa, należy znaleźć firmę, która zajmie się całym procesem od początku do końca. Szczególnie polecana jest firma Propes, której siedziba znajduje się w Katowicach.

 

Wprowadzenie robotów współpracujących do firmy:

  1.      Projekt – najpierw musisz znaleźć rozwiązanie optymalne dla swojej linii produkcyjnej. Wykonanie odpowiedniego projektu i dopasowanie technologii to istotny element automatyzacji przemysłu.
  2.      Oprogramowanie – należy pamiętać, że samo urządzenie jest tylko szkieletem. Kluczowe jest przede wszystkim właściwe zaprogramowanie.
  3.      Dostawa i montaż – firma zajmująca się robotyką dostarczy odpowiednio zaprogramowane i wykonane urządzenie, które będzie gotowe do montażu na określonym stanowisku.
  4.      Integracja i próbne uruchomienie – po zintegrowaniu robota z resztą hali produkcyjnej wykonane zostanie uruchomienie próbne. Specjaliści skontrolują działanie i upewnią się, że jest ono dostosowane do indywidualnych oczekiwań klienta.  

Wykorzystanie robotów w przemyśle

Roboty przemysłowe są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku takich czynności jak:

  •     krótkie i szybkie zadania;
  •     precyzyjne czynności powtarzające się;
  •     pobieranie i sortowanie gotowych elementów;
  •     dokładne składanie wymagające siły i precyzji.

Innowacyjne roboty współpracujące mają wiele przydatnych zalet, Przede wszystkim ich montaż jest szybki, dlatego można w łatwy sposób rozbudowywać i przebudowywać linie produkcyjne. Po właściwym zaprogramowaniu i zintegrowaniu stają się narzędziem niezawodnym, które sprawdza się zdecydowanie lepiej niż siły robocze. Przedsiębiorca zyskuje maszynę nie tylko wydajną, ale także tanią w eksploatacji. Może z powodzeniem zastąpić ludzi na wielu stanowiskach, a koszty związane z użytkowaniem ograniczają się tylko do zakupu oraz sporadycznych przeglądów technicznych.