Konstrukcje stalowe różnego rodzaju stosuje się do tworzenia budynków firmowych czy instytucji, jak również obiektów mieszkalnych. Ich główną zaletą jest kwasoodporność. Jednak ich produkcja to skomplikowany proces. Profesjonalna fabrykacja wymaga spełnienia pewnych podstawowych warunków. Do tego potrzebny jest odpowiedni nadzór techniczny oraz znajomość właściwości poszczególnych tworzyw i sposobów montażu. Tym zajmują się firmy hutnicze i wytwórnie.

Do czego stosuje się konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe, mające dodatkowo osłonę z warstwowych płyt pełnią wiele funkcji. Ich powszechne zastosowanie jest przydatne przy prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ są dostosowane rozmiarem i przeznaczeniem, cechują się wysoką jakością. Konstrukcje stalowe używane i nowe wykorzystuje się najczęściej do wytwarzania garaży, pawilonów, budynków rolniczych i wiejskich oraz różnego rodzaju hal np. przemysłowych czy magazynowych.


Produkcja konstrukcji stalowych


Zarówno producent konstrukcji stalowych, jak i firmy hutnicze zajmują się wytwarzaniem i montażem elementów ze stali. Produkcja umożliwia sporządzanie barierek, belek (HSQ czy HSI), blachownic czy stalowych hal. Hale mogą mieć wymiary od 200 m2 do 540 m2. Na ostateczną cenę wpływają rozmiary i typ użytych materiałów. Oprócz tego istnieje możliwość obudowy części stalowych. Stosuje się do tego wedle potrzeb aż 3 odmiany płyt warstwowych. Zawierające poliuretanowy, styropianowy lub z mineralnej wełny trzon płyty instaluje się następnie na formie ze stali. Poza tym fachowcy zapewniają obróbki blacharskie oraz dostarczenie niezbędnych uszczelek czy łączników. Do prac produkcyjnych wykorzystuje się takie maszyny, jak:

  • Przecinarki taśmowe: do cięcia do szerokości od 200 mm do 400 mm,

  • Maszyny przeznaczone do wykrawania i cięcia: mają moc 80 ton,

  • Tzw. spawalnicze półautomaty,

  • Wiertarki kolumnowe,

  • Traktorki spawalnicze,

  • Przecinarki półautomatyczne,

  • Wypalarki plazmowe: do obróbki CNC.

Wytwórnie konstrukcji stalowych zajmują się również produkcją wiatów stalowych. Wyróżnia się wiaty samochodowe czy rolnicze, które wytwarza się w odpowiedni sposób. Zastosowanie  stalowych struktur oraz czynniki zewnętrzne wpływają na ich rodzaj i ciężar, jak również wymiary. Dzięki odpowiedniej optymalizacji są bezpieczne i lekkie.


Montaż i obróbka konstrukcji stalowych


Profesjonalna obróbka metali to także montaż i opracowanie form ze stali. Świadczące w tym zakresie firmy dysponują doświadczoną ekipą specjalistów, którzy zainstalują każdy rodzaj struktury. Używają do tego nowoczesnych technologii i właściwego sprzętu, takiego jak dźwigary, płatwie, słupy czy belki. Urządzenia te pozwalają na zespolenie części struktury w całość oraz blacharską obróbkę. Czas trwania montażu zależy od rozmiarów elementów struktury. Profesjonalną obróbkę elementów ze stali umożliwia cięcie łukiem plazmowym. Stosuje się do tego nowoczesny sprzęt CNC.  Maszyny te ułatwiają wycięcie dowolnego kształtu i precyzyjność wykonania szczegółów. Cięcie plazmowe umożliwia obróbkę stalowych, nierdzewnych, mosiężnych oraz aluminiowych blach. Warunkiem jest ich grubość wynosząca 0,5 mm-30 mm. Niektóre zakłady przeprowadzają także cięcie gazowe CNC w przypadku stali większej grubości.

 

Jeśli zatem planujesz budowę hali albo garażu lub prowadzisz działalność gospodarczą, skorzystaj z usług firm hutniczych bądź wytwórni konstrukcji stalowych. Profesjonalna pomoc zapewni wysokiej jakości, wytrzymałe formy ze stali o odpowiednich wymiarach.