Dobrze zaprojektowane linie technologiczne są podstawą sukcesu fabryki. Dzisiejsze technologie dają możliwość wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, które zdecydowanie zwiększają efektywność produkcji. Nie jest to jednak łatwe, gdyż wymaga przede wszystkim dużej wiedzy i doświadczenia. W jaki sposób należy budować linie produkcyjne, aby były jak najbardziej wydaje i jednocześnie w pełni bezpieczne?

Etapy budowy linii produkcyjnej

Tworzenie ciągów technologicznych powinno odbywać się krok po kroku, aby na każdym etapie móc wprowadzić jak najwięcej udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, które usprawnią proces produkcji.

 

Zwykle przebiega w następujących etapach:

  1.      Określenie wszystkich procesów technologicznych, które będą w obrębie jednej zintegrowanej linii.
  2.      Ustalenie kolejności wykonywanych czynności i dostosowanie rozmiarów linii technologicznych do możliwości hali produkcyjnej.
  3.      Stworzenie listy sprzętu i maszyn, które będą potrzebne do stworzenia linii.
  4.      Oszacowanie liczby pracowników obsługujących urządzenia i kontrolujących ciąg.
  5.     Obliczenie zapotrzebowania na media i surowce oraz dopasowanie ich do możliwości produkcyjnej przedsiębiorstwa.
  6.      Zapewnienie ciągłości dostaw surowców i dystrybucji produktu gotowego.
  7.      Wyznaczenie punków kontroli jakości.
  8.      Uwzględnienie indywidualnych wymagań na każdym etapie wytwarzania produktu, w tym również aspektów ekonomicznych i ekologicznych.
  9.      Ustalenie sposobów magazynowania i zagospodarowania ewentualnych odpadów.

Specjaliści z firmy inżynierskiej Unterschuetz z dumą podkreślają, że ich współczesne ciągi technologiczne łączą wszystkie konieczne czynności – od przygotowania surowca, aż po zapakowanie gotowego produktu i przygotowanie go do dalszej dystrybucji.

Zalety nowoczesnych linii produkcyjnych

Największą zaletą dla producentów jest oczywiście minimalizacja siły roboczej, dzięki czemu produkcja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Nie tylko manualne wytwarzanie produktów jest długotrwałe, ale również to, w którym poszczególne maszyny nie funkcjonują jako zintegrowana całość. Jak sama nazwa wskazuje, ciąg produkcyjny to coś, co zapewnia ciągłość produkcji i maksymalizację zysku. Pracownicy pełnią tylko funkcję kontrolerów jakości oraz wsparcia technicznego. Nie od dziś wiadomo, że niezawodność maszyn sprawdza się o wiele lepiej niż niewłaściwie wykwalifikowany pracownik.

Stosując nowoczesne technologie, można w ciągu kilku godzin wyprodukować tysiące identycznych produktów, które będą perfekcyjne, powtarzalne i przede wszystkim – najwyższej jakości.