Stare gazety, książki, tektura, opakowania papierowe, czy inne wyroby celulozowe, można zaliczyć do makulatury, która jest z powodzeniem recyklingowana. To zaś pozwala na znaczne zaoszczędzenie energii, która potrzebna byłaby np. do pierwotnej produkcji papieru. Recykling makulatury to również ratunek dla lasów. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska.

Pierwsze ogniowo w łańcuchu recyklingowym

Każdy z nas ma w piwnicach, czy też na strychach niepotrzebne gazety, stare książki, czy też niepotrzebne kartony. To właśnie takie wyroby warto oddawać do specjalistycznych skupów, które po złożonej selekcji, przekażą je do przedsiębiorstw recyklingowych. Warto przy tym wiedzieć, że w Polsce działają obecnie nowoczesne skupy, które nawet odbierają makulaturę własnymi flotami transportowymi. Współpracują one przy tym z drukarniami, producentami opakowań, z wydawnictwami, czy innymi przedsiębiorstwami, które mogą produkować papierowe odpady. Do nich zalicza się dzisiaj makulaturę w różnych formach. Mowa o tej:

  • gazetowej – gazety, czasopisma, książki bez okładek, spięte dokumenty biurowe, książki w miękkich okładkach bez foli;
  • mocnej – tu zaliczyć należy przede wszystkim worki papierowe oraz tekturę falistą, oraz innego typu opakowania oparte o surowiec celulozowy;
  • mieszanej – mowa o szarych papierach, tekturze litej, kartonikach, oraz książkach z twardymi okładkami;
  • jasnej – zalicza się do niej biały papier z nadrukiem;
  • białej – ścinki oraz odpady papierowe drukarskie bez nadruków.

Jeśli zatem chcesz nawiązać doraźną lub stałą współpracę, w ramach dostarczania do odpowiedniego punktu określonych partii makulatury, koniecznie podejmij współpracę ze skupem TOREKO, który przyjmuje również różnego typy tworzywa sztuczne.

Przerób makulatury i produkcja papieru

Proces przerobu makulatury jest złożony i oparty jest między innymi o technikę mechanicznego oczyszczania. Popularny jest również model mechaniczno-chemiczny. Dobór metody zależy przy tym zawsze od rodzaju makulatury. Przede wszystkim określa się to, czy jest ona zadrukowana, czy też nie. W drugim przypadku proces recyklingu przebiega m.in. w takich etapach:

  1. Rozwłóknianie partii makulatury;
  2. Oczyszczanie makulatury;
  3. Sortowanie makulatury;
  4. Frakcjonowanie makulatury;
  5. Dyspergowanie makulatury;
  6. Pozyskiwanie masy włóknistej wtórej długiej lub też krótkiej.

To pozwala przejść do procesu m.in. produkcji papieru, który opiera się o takie działania, jak: 1) przygotowanie masy celulozowej; 2) mielenie; 3) przygotowanie masy papierniczej; 4) formowanie wstęgi papieru; 5) odwadnianie; 6) prasowanie; 7) suszenie; 8) powierzchniowe uszlachetnianie; 9) wykańczanie; 10) pozyskanie gotowego papieru.