Każdy właściciel posesji prędzej czy później stanie przed koniecznością zabezpieczenia jej przed ewentualnym włamaniem. To bardzo trudne i przede wszystkim odpowiedzialne zadanie. W kwestii zabezpieczeń zdecydowanie warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które proponuje nam nowoczesna technologia. Doskonały przykład stanowią tutaj czujniki ruchu. Co warto o nich wiedzieć i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Budowa i działanie detektorów ruchu


Współcześnie produkowane czujniki ruchu charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo ważne, ponieważ znacząco ułatwia ich montaż w miejscach niewidocznych lub nieoczywistych. Chodzi oczywiście o to, aby potencjalny włamywacz został zaskoczony, a co za tym idzie, zaniechał dalszych czynności. Klienci nie muszą również przejmować się koniecznością podciągania przewodów zasilających, gdyż urządzenia te pracują w sposób bezprzewodowy. Aby uniknąć zupełnie niepotrzebnych problemów, trzeba jednak stale nadzorować stan naładowania baterii i w razie konieczności, wymienić je.

Działanie czujników jest bardzo proste. W momencie, gdy wiązka emitowana przez urządzenie zostanie przecięta, uruchomiony zostaje głośny alarm dźwiękowy, który ma za zadanie spłoszyć włamywaczy oraz zwrócić uwagę pracowników ochrony lub ludzi znajdujących się najbliżej miejsca zdarzenia. Warto w tym miejscu podkreślić, iż poszczególne modele czujników ruchu różnią się od siebie m.in. zasięgiem skutecznego oddziaływania. To jeden z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu. Zasięg ten waha się od kilku do nawet kilkunastu metrów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie sprawdzą się czujniki ruchu?


Czujniki ruchu na ogromną skalę wykorzystywane są w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Taki stan rzeczy wynika oczywiście z faktu, iż przy znacznej powierzchni budynku bardzo trudno zorganizować skuteczny ochronę przy wykorzystaniu nadzoru lub innych konwencjonalnych metod. W tym przypadku czujniki montowane są głównie w miejscach z punktu widzenia bezpieczeństwa newralgicznych, czyli przy drzwiach wejściowych i wyjściowych. Często czuwają również nad dostępem do magazynu.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Elstat Elektronika, czujniki ruchu cieszą się coraz większym uznaniem ze strony klientów indywidualnych, którzy chcą w ten sposób ochronić swój dom. Estetyka wykonania oraz łatwość montażu sprawiają, iż czujniki tego typu w żadnym stopniu nie są w stanie zaburzyć wystroju wnętrza. Ogromną zaletę tego rozwiązania stanowi fakt, że elektroniczny strażnik nie ma słabszych dni i nigdy się nie męczy. Z pewnością warta podkreślenia jest cena urządzenia. Za wysokiej jakości markowy produkt przyjdzie klientom zapłacić od 70 do 100 zł. Sprawia to, że każdy może pozwolić sobie na zakup przynajmniej kilku egzemplarzy, co znacząco wpłynie na poziom bezpieczeństwa.