Miedź to surowiec zaliczany do metali kolorowych, który ma olbrzymie i różnorodne zastosowanie w budownictwie, energetyce, w przemyśle high-tech, we wnętrzarstwie, czy też w motoryzacji. To z niej tworzy się rury i przewody, to ona znajduje się w kablach, aż wreszcie to ona tworzy ważne uzwojenia silników elektrycznych. Jaki jest zaś dzisiaj cykl życiowy miedzi? Tego dowiedz się razem z nami…

Miedź pierwotna i jej przerób

Miedź pochodzi ze złóż naturalnych zwanych rudami miedzionośnymi. Występują one również w dużych pokładach w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że rudy można podzielić na te powierzchniowe oraz podziemne. W oby przypadkach wydobycie jest bardzo opłacalne i wykonywane na masową skalę. Co jednak dzieje się z wydobytą miedzią pierwotną? Przede wszystkim jest ona poddawana procesom pirometalurgicznym lub hydrometalurigcznym. Mowa o swego rodzaju wytapianiu oraz rafinacji. Drugi z wymienionych procesów pozwala zwiększyć stopień lub czystość metalu. Katoda miedziana po rafinacji ma na ogół 99,9% czystości, co pozwala na tworzenie wysokiej jakości półfabrykatów w postaci blach, taśm, łańcuchów, rur, prętów, czy też drutów. Później trafiają one do odpowiednich zakładów przetwórczych, które tworzą z nich odpowiednie wyroby użytkowe. Warto przy tym wiedzieć, że rocznie zużywa się prawie 28 milionów ton miedzi. Większość miedzi produkowanej na całym świecie (70%) jest wykorzystywana do zastosowań elektrycznych/przewodnictwa oraz komunikacji.

Czy to jednak koniec cyklu życiowego miedzi? Odpowiedź brzmi NIE!

Miedź wtórna i jej przerób

Najbardziej niezwykły fakt dotyczący miedzi mówi, że jest ona „nieśmiertelna”. Jej cykl życiowy po pierwotnym wydobyciu i pierwszym użytkowaniu, może nie kończyć się nigdy. Mowa o wykorzystaniu nowoczesnych procesów recyklingowych, które tworzą granulat miedziany. W ten sposób tworzy się zatem surowiec wtórny, który w przypadku miedzi ma wszystkie unikalne własności charakterystyczne dla materiału pierwotnego. Miedź nawet po kilkudziesięciu procesach recyklingowych będzie tak samo trwała i funkcjonalna. To właśnie taka funkcja powoduje, że obecnie zapotrzebowanie na ten metal kolorowy w Europie jest nasycany nawet w 40% w skali roku przez surowiec odzyskany. Jest to jednak możliwe nie tylko dzięki rozwojowi przedsiębiorstw recyklingowych, ale przede wszystkim dzięki nowoczesnym skupom, które są pierwszym ogniwem w łańcuchu odzysku miedzi. Warto zatem podkreślić dużą rolę, jaką odgrywają takie firmy, jak WAKS ANNY SMYK. To one przyczyniają się do znacznej ochrony środowiska. Przy przerobie miedzi recyklingowej zużywa się bowiem o 85% mniej wody niż przy pierwotnym wydobyciu i wypalaniu. Recykling pozwala również zmniejszyć emisję CO2 o 40 milionów ton rocznie na całym świecie.